A minta
Anna ma reggel főzött. Kihozta a fém edénykéit a nappaliba, megtöltötte minden földi jóval (thomasos kocka, fagyöngyös karkötők), jól összepárolta…majd elment a játék fényképezőgépért és LEFOTÓZTA.
Anyja lánya.

Anna ma reggel főzött. Kihozta a fém edénykéit a nappaliba, megtöltötte minden földi jóval (thomasos kocka, fagyöngyös karkötők), jól összepárolta…majd elment a játék fényképezőgépért és LEFOTÓZTA.
Anyja lánya.

Nyertem.
A barátaim már tudják, hogy nyerésben úgy húszezer forintig nagyon jó vagyok. Rendszeresen kisorsolnak, hol Cd-t, mozijegyet, poharat, bögrét kapok ajándékba. Anno a Love Actually vip vetítésén még sálat és sapkát is sikerült szereznem (igaz sosem hordtam, mert a sapka fertelmesen állt, a sál meg olyan vastag és hosszú volt, hogy esélytelen volt szalonképesen magamra csavarni és örök klausztrofóbiám volt benne).
Így aztán nem ért váratlanul, a múltheti mél, ami arról tájékoztatott, hogy tízezer forint értékben Lavazza kávét nyertem. Ami viszont meglepett és felülmúlta várakozásaimat, az a nyereményt kisorsoló cég kedvessége és a kávém minősége volt.
Először is nem akármilyen kávéról van szó. Lavazza…és patronos. No, igen. Itt meg is állhatunk néhány szóra. A patronos kávéval kapcsolatban voltak averzióim. Valahogy félek tőle, hogy dobozízű, vagy hogy jól beszerzem a speciális kávégépet, aztán hipp-hopp kivonják a forgalomból a belevaló patront, én meg ott állok megfürödve.
Mikor megtudtam, hogy patronos kávét nyertem, azon agyaltam, hogy hogyan fogom átkonvertálni a beltartalmát a mi kis kotyogósunkra.
Erre most itt pompázik a konyhámban egy szuper kis masina, amibe az ember ügyesen belekattintja a kapszulácskát, kellő nyomással átlövi rajta a vizet és olyan, de olyan krémes, olasz presszókat idéző csodát kap…utána az ember fogja és mégjobban felpörgeti a masinát, majd a túlnyomást beleereszti egy bögre tejbe. A két folyadékot ötvözi, kényelmesen elhever egy fotelben és elhiszi, hogy az élet szép.
(A gépet az ajándékkapszulák felhasználására és magát az ajándékot az Aygor Lavazza Hungary-nak köszönhetem.)
Ma végre sikerült lencsevégre kapnom a tortám rejtett titkait. Sőt! Meg is kóstoltam. Finom lett.

Mivel is lehet meglepni egy 79 éves gyermeklelkű apát?
Múlt héten röpke vitám volt anyával, a születésnapi menü kapcsán. Anyában furcsa ellenállás feszült az általam javasolt desszert elkészítése kapcsán. Pedig én csak a 30 éve gyűlő tapasztalataim alapján gondoltam, hogy egy bizonyos torta apa kedvére lenne. De jóanyám mereven ellenállt, s mivel a 30 év alatt vele kapcsolatban is összeszedtem egy kevés tapasztalatot, így nem erősködtem.
Megsütöttem én a Puncstortát.
Puncstorta (Scamorza receptje alapján)
Tészta:
6 tojás
8 dkg cukor
1 csomag vaníliás cukor
14 dkg rétesliszt
1/2 csomag sütőpor
A tojások sárgáját a cukorral habosra kikeverem, majd beleteszem a sütőporral elkevert lisztet. A fehérjét felverem és óvatosan hozzákeverem a masszához. Szilikon vagy zsíros/lisztezett tortaformába teszem és 185 fokon (légkeverés) tűpróbáig sütöm.
Töltelék:
Az előző torta feles verzióját megalkotom (3 tojás, 4 dkg cukor, 1 csomag vaníliás cukor, 7 dkg rétesliszt, kevéske sütőpor).
Készítek egy szirupot:
1,5 dl víz
20 dkg cukor
1,5 dl sütőrum
1 narancs héja
1 dl málnabefőtt leve
A vízből és a cukorból szirupot főzök. Mikor leveszem a tűzről belekeverem a rumot, a málnabefőtt levét és a narancs héját.
A tésztának szánt piskótát tálra teszem, tortafűrésszel kettészelem és alaposan megkenem baracklekvárral mindkét felet. A tölteléknek szánt piskótát felkockázom, majd a szirupba mártogatom, kicsit kinyomkodom és ráhelyezem a tálon fekvő piskóta baracklekváros felületére. A pikótakockák közé a málnabefőtt lecsöpögtetett szemeit is beszuszakolom. Mikor kész a szirupos tésztarétegem, a másik fél piskótát baracklekvárral lefelé, zárásként ráhelyezem.
Ekkor egy darab sütőpapírt teszek a tésztára és egy akkora lexikont, ami nagyjából azonos méretű a tortámmal. 4-5 órát hagyom ebben a pozitúrában.
Máz:
20 dkg porcukor
4 ek málnabefőttlé
A két alkotóelemet alaposan elkeverem, majd óvatosan ráhordom a tésztára. Hűtőbe teszem és hagyom, hogy szép halavány rózsaszín réteget képezzen.
