Maláj kókuszos csirke

A férjem általában nem veszi zokon, ha időnként mozis estét csapok a szomszédasszonyommal, vagy az ikresanyuka bagázzsal megyünk el enni. De ezt a most csütörtöki vacsorát némileg zokon vette. Ez van, Ötyén férfiaknak helye nincs, s egyébként is ki altatná a Nőket.

Láttam rajta, hogy fáj a lelke egy kis indiai után. Így szinte evidens volt, hogy a hétvégére beütemezek valami tisztességes curryt.

Igazat megvallva a szomszédasszony mélyhűtőjében lapuló közel 2 kilós "csirkém" már egy ideje elgondolkodtatott. Arról nem beszélve, hogy a karácsonyi menüből 1/2 liter kókusztej is megmaradt. Ezt a kettőt szerettem volna egybeolvasztani és úgy éreztem, hogy a mai, indiai hangulatú ebédbe egy kis maláj csirke azért még belefér.

Maláj kókuszos csirke

1 csirke

1/2 l kókusztej

2 vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

2 tk curry

1 tk római kömény

A csirkét a késekkel való hadakozást követően, ollóval felszelem. Az aprítóban miszlikbe szedett hagymákat és a kinyomott fokhagymagerezdeket egy nagy és mély serpenyőben olajon megdinsztelem. Hozzáadom a curryt és a rómaiköményt, kicsit átpirítom, majd felöntöm a kókusztejjel, sózom. Ebbe fektetem bele a csirke darabjait. Takarékra véve összefőzöm.

Gondoltam csinálok valami autentikusan indiait is, így készült:

Sárgaborsó curry

25 dkg sárgaborsó

1 nagy paradicsom

1 vöröshagyma

1 tk só

1 tk reszelt friss gyömbér

2 tk garam masala (curry)

A borsót előző este beáztatom. Másnap a borsót felteszem főni egy kevés sóval és garam masalaval. Egy másik edényben olajon megdinsztelem a felaprított hagymát, belereszelem a gyömbért és egy kicsit megpirítom. Hozzáadom a feldarabolt paradicsomot. A megfőtt borsóról leengedem a főzővizet és krumplinyomóval könnyedén pépessé teszem. Hozzáadom a paradicsomos, gyömbéres alaphoz és összerottyantom.

Köretnek pedig a mindannyiunk által kedvelt naan és némi sárfányos rízs került az asztalra.

Házi naan

50 dkg finomliszt

7g szárított élesztő

1 tk só

3-4 ek tejföl

nagyon kevés langyos víz

Az alapanyagokat összedolgozom, kicsit hagyom kelni, majd lapokat nyújtok belőle és forró, száraz serpenyőben megsütöm.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Adalékmentes babapiskóta

Valami oknál fogva, egy számomra fontos közösség tagjai szeretnek konyhaügyben hozzám fordulni. Aztán persze vagy tudok segíteni, vagy nem. Ha meg kapásból nem megy, akkor túrom a netet, a könyveimet, telefonon nyúzom anyát és a végén megpróbálok válasszal szolgálni.

Így történt ma is.

Babapiskóta (Catnek)

Az alapreceptet Nemisbékától vettem, sőt mondhatni tökéletesen átvettem a receptúrát, csak a kivitelezésen egyszerűsítettem.

12 dkg porcukor

4 tojás

9 dkg rétesliszt

csipet só

A tojásokat szétválasztom. A sárgáját kikeverem habosra a cukorral és hozzáadom a lisztet. A fehérjét felverem egy csipet sóval, majd óvatosan, hogy a hab nagyon meg ne törjön, összekeverem a lisztes eleggyel.

160 fokra (légkeverés) előmelegítem a sütőt, majd egy sütőpapíros tepsire kanállal rászaggatom a tésztát. 20-25 percig sütöm. Mikor már szép világosbarna, kiszedem. Vigyázat, csalóka a dolog, mert kicsit puha még melegen, de túlsütni nem szabad.

Tags:

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Go to Maharaja

Ősszel, az ehetetlenségig majonézezett padlizsánkrém kapcsán már meséltem, hogy közel 20-25, ikrekkel rendelkező anyuka havi perioditással összeröffen.

Akkortájt épp úgy nézett ki, hogy hosszú évekre törzshellyé válik a Roxane…de ezt az ominózus este után elbukták. Mi meg helyszín nélkül maradtunk. Kisérletező kedvünkben átruccantunk a Dionysosba. Megkóstoltuk a görög konyha remekit és ráeszméltünk, hogy törzshelyvadászat helyett, inkább gourmet-esteket szervezünk és megkóstoljuk a Világból, amit lehet.

Tegnap este Indiában jártunk.

A Csengery utcai Maharaja étteremben.

Maga az étterem jó helyen van. A pakolás ekkora társaság esetében már kissé nehézkes, de azt hiszem ezt is mindenki profin megoldotta. A szuterénben helyet foglaló étterem kicsi, közepesen barátságos. Valahogy a Bécsi úti kirendeltségükben jobban érezni az atmoszférát, arról nem is beszélve, hogy az elsődjeként e helyt üzemelt mediterrán étterem hangulatfokozó kellékei (kékrajzos spanyol csempe a padlón, Senorita felirat a WC-n) bennem folytonos ambivalens érzéseket keltettek.

Továbbá zavart az a rugalmatlanság, amivel nem voltak képesek a kedvünkre összeforgatni az asztalokat, hogy a vacsora záróakkordjaként még magunknak kellett néhány mobiltelefon segítségével kikalkulálni, hogy kire mennyi esik a közös számlából. Az utolsó és egyben legnagyobb tőrdöfést azonban a 11 órás zárás jelentette. Csúnyán ki lettünk vágva. Megint egy olyan vendéglátóhely, amely nem épít a vendég visszacsalogatására.

Egyébként a személyzet nagyon figyelmes, majdnem gyors és cseppet szószátyár volt, de alapvetően pozitív benyomást keltett.

Mivel a társaság nagy része még nem evett indiait, így olyan menüt találtunk ki, amiben 4 féle ételt lehet kipróbálni. Nagyon jó döntésnek bizonyult és a társaság is díjazta ezt a kóstolgatós megoldást.

Főételnek

  • Chicken Tikka (fűszeres joghurtban marinált csirkemell darabok, nyárson sütve)
  • Curry Masala Beef (punjabi hagymás curryszószban pácolt marhahús)
  • Korma Lamb (bárány kókuszos curryszószban)
  • Curry-s csirke (a ház ajánlata volt, így számomra a neve feledésbe merült)

került az asztalra.

  • Naan (élesztős lepény tandoorban sütve)
  • Chapati (kelesztetlen lepény tandoorban sütve)
  • Pulao rizs

volt a köret.

A trakta után, desszertre már kevesen vágytak, de így is kipróbáltunk belőlük néhányat, igaz az indiai konyha nem túl gazdag desszertválasztékkal dicskedhet.

Kulfi és Gulab Jamun

A kulfi egyfajta fagylalt. Tojás nélkül, tejből főzött, kukoricaliszttel sűrített fagylalt. Kedvelt ízei a mangó és a pisztácia. A Gulab Jamun meg rózsavízzel ízesített cukorszirupba áztatott sült tésztagolyó, közepén mandulaszívvel.

Innivaló gyanánt néhány bátor anya kipróbálta a mango lassit, ami egy Punjabból származó joghurtos hűsítő. Ízesítik mangóval, eperrel, citrommal, de van, hogy fűszert kevernek bele (pl. köményt) vagy csak simán megsózzák.

Egyszóval a társaság és az étel olyan jó volt, hogy az összbenyomásom az estéről majdnem tökéletes…

Azért legközelebb máshova megyünk.

Tags:

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Fűszeres kukoricás kenyér

Mert ez nem hagymás kenyér.

Csak nem bírtam ellenállni a hagymák kínálta csendéletnek.

És akkor mi készült a sütőmben?

 

Fűszeres kukoricás kenyér

22 dkg kukoricaliszt

48 dkg finomliszt

2 dkg cukor

2 ek olivaolaj

2 ek petrezselyem

1/2 tk kakukkfű

5 g szárított élesztő

4 dl meleg víz

1 1/2 tk só

Az alapanyagokat beleméricskéltem a kenyérsütő üstjébe. Amikor megkelt a tésztám, 200 fokra állítom a sütőt és egy nagy jénait kibélelek sütőpapírral, beleeresztem a kenyeremet és vizes késsel gondosan bevagdosom.

Mikor már kezd barnulni, kiügyeskedem a jénaiból és csak úgy a la nature visszateszem a rácsra. Kongósra sütöm. (A kenyér akkor van "készen", mikor a fenekét ütögetve kellemes, kongó hangot hallat.)

Tags:

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS