Égetett zsemle

Mivel ma délután a fotelemhez voltam szögezve, (mert az én betegecske kismacskám csak rajtam érezte jól magát) kiolvastam az épp aktuális Róma múltját taglaló regényemet, majd egy kenyéfélékkel foglalkozó szakirodalomban mélyedtem el. Kis idő múltán lepakoltam a méltatlankodó macskalányomat az ölemből, s friss ötletektől vezérelve kisiettem a konyhába.

Égetett zsemle

3 egész tojás

5 dkg vaj

1/2 tk só

1/2 tk sütőpor

15 dkg liszt

2,5 dl víz

frissen őrölt bors

A vízet a vajjal, sóval, borssal odateszem főni. A 3 tojást egy mély tálba felütöm. A lisztet egy másik serblibe kimérem. A kézihabverőt harcra készen odaállítom a pultra.

Mikor forr a víz, a lisztet belezuhhintom és fakanállal csomómentesen elkeverem. Egy pár percig tűz fölött kevergetem, de legalábbis addig, amíg a tészta elválik az edényem falától. Mikor már jó, akkor a tésztagömbömet beleeresztem a tojásos tálba és hadba lépek a habverővel. Óvatosan hozzáadom a sütőport. Csillógó fényű masszává gyúrom a gép segítségével.

Tepsire sütőpapírt vágok, sütőt 190 fokra beizzítom. A tésztámat kanállal 9 részletben rászaggatom a papírra, majd 30-40 perc alatt kisütöm.

Tulajdonképpen a képviselőfánk sós verziója az eredmény. Igen izgalmas, vacsorának kevéssé alkalmas, amolyan parti-falatnak tökéletes zsemléket kaptam.

A férjem persze megtalálta a furcsa pékáru tökéletes alkalmazását.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Édes fájdalomcsillapító: Bedobós csokis piskóta

Mert azért osrvostudomány ide vagy oda, vannak olyan csodagyógyszerek, amiket csak a mamák ismernek. Nekem annak idején a rántott leves és az üvegreszelőn pürésített alma volt az "alkati szerem", Zsófinak viszont a sütemény.

Bedobós csokis piskóta

3 tojás

15 dkg liszt

15 dkg nádcukor

2 ek rum

3 ek víz

1/2 cs sütőpor

1 cs vaníliás cukor

A cukrot a tojások sárgájával habosra keverem. Hozzáöntöm a sütőporral elkavart lisztet, majd a rumot és a vízet, végezetül a felvert tojásfehérjéket.

190 fokra izzítom a sütőt. Tortaformába simítom a keveréket és beledobálom, amit épp találok. A maiba csoki került. De szoktam csinálni dióval, aszalt gyümölccsel, mazsolával…

Tűpróbáig sütöm.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Beteg a Mis

Gyanús volt a gyerek. Befeküdt a hitvesi ágyba, összegömbölyödött és még a kakaóját se kérte… fél órányi békénhagyás után, 3 különböző hőmérővel felszerelkezve megközelítettem és óvatosan felmértem a testhőjét. 38. Ok, nem sok, de fájlalta a tagjait és kómásan dagat szemhéjai alól igen fátyolosan tekintgetett felém. Így aztán lemondtam a mai futkározásainkról és gyógyételek főzésébe kezdtem.

A novemberi Foodapesten, az egyik kiállító megajándékozott egy fantasztikus bab/lencse/borsó mixturával, amit hetek óta nézegetek és álmodom hozzá a leveseket. A felét ma jól elhasználtam.

Káposztás misleves

1 kis fej kelkáposzta

25 dkg bab/lencse/borsó mixtura

1 szál házikolbász

1 lilahagyma

csipet só

A babkeverékemet egy éjszakára beáztatom. Olajon megdinsztelem a hagymát, majd egy kis liszttel beszórom. Felöntöm vízzel. Belezúdítom a kiázott szemeket, a laskára vágott kelkáposztát és hagyom, hogy jól megfőljön. A kolbászt karikákra vágom, majd mikor kellően puha, akkor a levest egy kis tejföllel megfejelem.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Aranygaluska

Tegnap este ikeranyuka körökben felmerült az aranygaluska, mint olyan. Kb. 20 éve nem ettem. Anno anya sütött néha….nagyritkán. Persze nem csodálom, mert az Ág utcai lakás adottsága mellett én se sütnék/főznék annyit, mint a jó kis nappaliba szerkeztett konyhámban.

Anya vasárnap délután nekiveselkedett, csizmát és kardigánt húzott, majd kivonult a konyhába, sütni. A tészta bekeverése, dagasztása után, apa szobájában jól belőttük a konvektort és akkor kis rásegítéssel a tészta hajlandó volt megkelni. Innen már csak a konyhába való visszaszállítás, a tészta applikálása és a százéves gázsütő nehézkes begyújtása volt hátra. Hát igen… Nekem ott a gép, amiben belemérem az összetevőket és másfél óra elteltével tökéletesen megkelt, ruganyos tésztát borítok a konyhapulton állandósított deszkámra, közben a villanysütőm halk duruzsolással felküzdi magát az általam kívánt hőfokra. Mennyivel egyszerűbb…

Aranygaluska

50 dkg finomliszt

3 tojás sárgája

5 dkg vaj, olvasztva

2 dkg élesztő

csipet só

1/2 bögre tej

10 dkg dió

cukor

Az alapanyagokat beleöntöm az üstbe, majd a kenyérsütő gondjaira bízom a tésztát. Amíg a gép dolgozik, megdarálom a diót és cukorral (egyéni igényeknek megfelelő mennyiségű) összekeverem.

Majd elkészítem a

Vaníliasodó -t

3 egész tojás

1 liter tej

cukor

1/2 rúd bourbon vanília

1 narancs

2 tk finomliszt

A tejet a félbehasított vaníliarúddal felfőzöm. Ízlés szerint édesítem cukorral (vagy mézzel). A 3 tojást felütöm, és finomliszttel kikeverem. A nem lobogó, de igen meleg tejhez hozzáadom a tojásos keveréket, addig főzöm (óvatosan, hogy fel nem forrjon!!!!), amíg be nem sűrűsödik. A sodóba belereszelem a narancs héját, majd hideg helyre teszem, hűlni.

Közben a gép végez és pittyeg, hogy vegyem át a feladatot.

A tésztát lisztezett deszkára borítom, kinyújtom, (úgy másfél ujjnyi vastagra) és pici pogácsaszaggatóval kiszaggatom.

Egy kevés vajat megolvasztok és egy nagyobb tálba teszem. Egy kuglófformát kizsírozok, lisztezek vagy szilikon formát veszek elő.

A pöttöm pogácsákat a vajban megforgatom és szép sorjában elfektetem a kuglófformában.

Mikor egy sort leraktam, megszórom cukros dióval és rakom a következő sort. Nagyjából félig teszem a kuglófformát, mire elfogynak a "pogácsáim". Fél órára félreteszem a formát, közben 190 fokra beizzítom a sütőt. Nagyjából 40-45 perc alatt sül készre.

Hűs sodóba áztatva a legfinomabb. (A kávé opcionális.)

Tags: ,

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS