Vajbab görögösen

1991. Utazunk. Messzebb, mint eddig bármikor. Magunk mögött hagyva apámat és elválaszthatatlan társát, Gypsy-t, az akkor élete delén levő spánielünket.

Utazunk. Ugyan busszal, de megyünk, hogy valóra váltsuk anyám álmát, akit Schliemann, Evans úgy elkápráztatott lánykorában, hogy végre kapva kapott az alkalmon és egyszem lányával, valamint még 45 – kultúrára minimális szinten éhes – turistával nekivágott Göröghonnak.

Szerencsénkre a tizenévekig Cipruson élt idegenvezetőnk szintén mániákus, így rengeteg élménnyel gazdagodtunk két hét alatt. Persze, csak az aki akart. Akinek nem volt ínyére, az megkereshette a Olympia mellett az első tavernát, ihatott egy jégbehűtött narancslevet a Meteórák árnyékában, vagy ülhetett a buszban, amíg a lelkes kisebbség megcsodálta Delphoi maradványait a rekkenő napsütésben, miközben őrült mód szóltak a kabócák.

1991. Magyarországon se híre, se hamva a görög konyhának. Ám mi ebben a 2 hétben olyan ízelítőt kaptunk, amit soha nem fogok elfelejteni. S furcsa így belegondolni utólag, de valószínűleg nem a legkifinomultabb helyen ettünk és mégis jóízű emlékeim vannak.

Már első este, Litohoroban, az Istenek hegyének lábánál szembesültünk vele, hogy ez a konyha valami más. Valami nagyon más.

Valami nagyon szerethető.

Az alábbi étellel is itt találkoztam először.DSC_5282_v

Vajbab görögösen

1 kg vajbab, jobb esetben juliskabab

2 gerezd fokhagyma

1 nagy fej vöröshagyma

pirospaprika

olivaolaj (ha igazán autentikusan kívánom elkészíteni: brutális mennyiségű szűz olivaolaj)

A hagymát és a fokhagymát megdinsztelem, majd beleteszem a megtisztított babot, pirospaprikával hintem, sózom, cseppet felöntöm és fedő alatt lassan megpárolom.

Köretnek, főételnek egyaránt kiváló.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Serpenyős cukkini

Nekem nyáron a húsevés nem nagyon megy. Ebben túl sok szándékosság nincs. Egész egyszerűen nem kívánom. Anna vígan elvan a vega koszon, Zsófi viszont igen szomorúan veszi tudomásul, ha egy amolyan köretnek való főételként kelleti magát a tányérján.

S most, hogy a frissen felfedezett zöldségesünk szép cukkiniket kínált, így adta magát, hogy egy viszonylag könnyű, néven aligha nevezhető ebédet kreáljak, ami már a Nők 9 hónapos kora óta étlapon van.

DSC_5250_v

Serpenyős cukkini

1 kg cukkini

1 tk oregano

friss bazsalikom

2 gerezd fokhagyma

3 tv paprika

Egy mély serpenyőbe olíva olajon megfuttatom a felszeletelt fokhagymagerezdeket, majd a paprikákat felkarikázom, a fokhagymához adom. Amíg ők szépen sercegnek a közepes lángon hevített olajban, addig a megmosott cukkiniket nem túl véknyan felkarikázom, majd a serpenyőbe dobom. Oreganot hintek rá, kicsit sózom, egészen kevés vizet öntök alá. Fedem és majdnem takarékon hagyom puhulni. Mikor már üvegesek a cukkinikarikák, akkor ráteszem a friss bazsalikomot.

Rozskenyérrel tálalom.

Tags: , ,

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Gyümölcsös clafoutis

Új zöldségesünk van. Még nem tudom, hogy tényleg jól akarják csinálni, vagy csak etetik a népet, de jelenleg egész korrekt áron, igen szép árut kínálnak.
Bár, hogy a parányi boltba minek a három hölgy, plusz az ajtóban kedvesen semmittevő tulaj, azt nem tudom. Mindenesetre nosztalgikus görög hangulataim támadnak, csak azt a rövidke rózsafüzérhez hasonló pörgettyű hiányzik a tulaj kezéből.
Jó, nem bántom, Zsófinak bejön.

Nekem meg az áruja, úgyhogy ma is futunk lefelé, megvenni a betevő pár kilónyi

Tegnap inkább sütöttem vele. Meg egy kis málnával, barackkal…
Gyümölcsös clafoutis
12,5 dkg rétesliszt
3 tojás
csipet só
5 dkg cukor
1 csomag vaníliás cukor
3 dl 3,5% tej
Vajjal kikenem a piteformát, alaposan megrakom az alját gyümölcsökkel, majd a lisztet elkeverem a cukrokkal, majd hozzáadom a tojások sárgáját és a tejet. A fehérjéket kézi habverővel lágyan felverem és hozzáadom a tésztához. A tésztát ráöntöm a gyümölcsökre, majd az előmelegített
185 fokos sütőbe teszem.

Tags:

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Se hús, se hal

 
Ilyen az én borsólevesem. Egész egyszerűen nem tudok igazi, sok lével rendelkező, lájtos levest csinálni. Valószínűleg mert nem is akarok.
Szeretem, amikor nem kell méricskélni, hogy kinek hány zsenge szem jut egy-egy tányérba, inkább a mélyibe merítem a kanalat és élvezem, hogy majd' megáll benne.
 
A Nők is nagyon szeretik a borsót. Főleg nyersen. Kiülünk a teraszra, én kötelezően a nyugágyamba, a hölgyek a saját asztalukhoz húzzák a székeiket, kifeszítik a napernyőjüket, előkeresik a kosaraikat és felsorakoznak a borsókért. Amiből persze egy szem se kerül a levesbe, de nem is bánom. Mindig annyi plusszal számolok, hogy az a 20-30 hüvelynyi borsó ne hiányozzon a kész ételből.
 
Szóval, ülünk, fejtjük a borsót, beszélgetünk vagy én hallgatom, ahogy ők beszélgetnek. Aztán a görgős szemekkel a konyhába vonulok és lassú ráncosodásra ítélem őket. A nők pedig az elcsavargott, fel nem fedezett szemek után kutatnak a teraszon.
 
Borsóleves
 
2 kg cukorborsó (bontatlan állapotban)
 
5 közepes sárgarépa
 
2 közepes fehérrépa
 
 
cukor
 
5 dkg vaj
 
A borsót megpucolom, átöblítem, majd annyi vízzel teszem fel, ami épp ellepi. A vízbe beleeresztem a sót, cukrot, vajat, elkavarom és közepes lángon hagyom főni. Időnként felöntöm, hogy el ne főjje a levit.
 
A sárgarépákat, pucolom, vékonyra karikázom. A fehérrépát megpucolom, a zöldjét félreteszem.
Amikor már majdnem egészen puha a borsó, akkor adom hozzá a répákat. Végül egy vékony rántást készítek, pirospaprikával, ezt a leveshez adom és megszórom a frissen felmetélt petrezselyemmel.
 
Vajas galuskával tálalom.
 
  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS