Gyömbéres, zsályás kacsacomb

Ilyenkor mindenki itthon van. A húsevők csapata kiegészül a férjemmel és hallatják is a hangjukat. Én meg nem ellenkezem. Az egész heti vegaság után, már jól is esik egy kis kiadós húsos ebéd.

A beszerzett hús ezúttal kacsa volt, de az évszaknak engedve nem a hagyományos káposztás/törtkrumplis verziót csináltam, hanem Jamie-t alapulvéve valami fűszeresebb, zöldebb formájában kívántam tálra tenni.

Gyömbéres, zsályás kacsacomb

4 méretesebb kacsacomb

1 marék friss zsálya

diónyi gyömbér

1 tk gyömbérpor

4 gerezd új fokhagyma

1 nagyobb vöröshagyma

1-2 dl édes mazsolabor (Marsala, Mavrodaphne)

2 dl csirkealaplé

A fokhagymát, hagymát összevágom, a gyömbér megpucolom, felszeletelem. Ezeket egy nagy tálba zuttyintom, mellé maréknyi sót teszek és a felvágott zsályát. Elkeverem a fűszereket, majd jól bedörzsölöm a combokat és amennyire lehetséges meg is töltöm őket a keverékkel. Egy olyan tepsit választok, amibe alulra grillrácsot tudok tenni. Erre fektetem a fűszeres combokat, majd a tepsit a 185 fokos sütőbe tolom, kerek egy órára.

Az egy óra alatt néhányszor lementem a kisűlt zsírt a tepsiből. Ez nálam külön pikszisben végzi és néhány alkalommal remek vacsora lesz belőle, lilahagymával.

Mikor letelik az egy óra, a combokból, alól, mellől összegyűjtöm a fűszermaradványokat, a tepsi aljából a sűrűjét, amit beleöntök egy szószfőzőbe.

A húst újabb bő órára visszatolom, a szószfőzőbe pedig beleteszem az alaplevet, a bort, botmixerrel összesimítom és lassan hagyom összeérni az ízeket. Gyömbérporral, sóval karakteresebbé teszem.

Köretnek krumplipürét és párolt cukkinit adok.

Tags: ,

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Aszalt paradicsomos mártás

Adva volt egy nagy adag spenótos tagliatelle meg egy igen éhes család. A többi a fantáziámra volt bízva.

 

Aszalt paradicsomos mártás 

3 gerezd friss fokhagyma

2 marék rukkola

1 marék bazsalikom

kevéske friss rozmaring

10 dkg szárított paradicsom

1/4 kg friss koktélparadicsom

olíva olaj

1 1/2 dl főzőtejszín

Kevés oliía olajon a vékonyra vágott fokhagymát megpirítom egy kicsit, majd melléteszem a laskára vágott szárított paradicsomot. Kicsit megkésve beleeresztem megtépkedett rukkolát, a karikákra metélt paradicsomot, sózom, beletépkedem a bazsalikomot, majd felöntöm a főzőtejszínnel. Hagyom egyet összerottyanni, majd a tányérra szedett tésztákra halmozom.

Tags: ,

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Feketeribizli torta

Gourmandula ott adott ihletet, hogy a kiírásban szóba hozta a Loire partját. Innen már félszabad assszociációval könnyedén átugrottam az Ötnegyed narancs szomorkás, de ezzel együtt gyönyörű képekben megfogalmazott történetére, innen továbblibbentem Joanne Harris-re, végezetül aztán már Linguinit láttam, amint hosszú, kaszáló tagjait ráncba szedve, randevúra indul, hogy újra és újra meghódítsa szíve hölgyét, Colette-t.

S mivel én vagyok, aki álmodom, így a kockás terítő alatt egy pités tál lapul, benne egy savanykás, igazi koranyári torta.

Feketeribizli torta
A tészta:

25 dkg finomliszt

17 dkg vaj

3 dkg cukor

1 tojás

A töltelék:

40 dkg feketeribizli

2 tojás

12 dkg cukor

1,7 dl tejszín

3 dkg finomliszt

A cukrot és a lisztet elmorzsolom a vajjal, majd a tojással tésztává gyúrom. Miután elkészült, úgy egy órára a hűtőbe rejtem.

Ezalatt leszárazom a ribizlit. Elkeverem a tojást, a cukrot, a lisztet és a tejszínt. a hűtőből kiszabadított tésztát lisztes deszkán kinyújtom, majd a pitetálba helyezem. A tésztára rászórom a ribizlit, majd a töltelékkel felöntöm és a 200 fokra előmelegített sütőbe helyezem és nagyjából 35 perc alatt készre sütöm.
Még melegen megszegem és a konyhapultnak dőlve, suttyomban, hatalmas élvezettem befalom.

Álmomban Linguini kétkeréken közelít egy padhoz a Szajna-parton. A padon, az árnyékban Colette ül. Linguini karjára veszi a kosarat, csendben a padra csusszan, majd félénk félmosollyal előlibbenti a terítőt, óvatosan ráhelyezi a tortát, két szeletet vág. Aztán csak ülnek a padon, majszolják a tortát, nézik az alattuk futó vizet, a szemben ringatózó Il de la Cité-t és hallgatják a Notre Dame harangjait…

DSC_5265_v

Tags:

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Clafou’

Személyre szabott clafoutis, akaratgyengéknek.

A lányok ebéd után már cakkosra rágták a fülemet, hogy úúúúgy ennének valami fíííínomat. Nekem se volt különösebben ellenemre a dolog, így hamar megalkottam a 4 szufflétálacskába pont beleférő, féladag tejespitét. Hogy még kevesebb legyen a macera, most nem vertem külön az egyszem fehérjémet, csak rázuttyantottam a tésztát a vajas pikszisben heverő cseresznyékre és jól megsütöttem.

Clafou'

7 dkg rétesliszt

1 tojás

2,5 dkg cukor

25 dkg cseresznye (magtalanul ennyi)

1,5 dl tej

csipet só

A tésztát összekeverem, a kivajazott piksziseket tepsire ültetem, majd igazságosan elosztom a cseresznyéket és közel egyformán ráöntöm a tésztát. 185 fokos, előmelegített sütőbe dugom és szép színesre sütöm. Melegen, hidegen egyaránt finom.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS