Könyvkóstoló

 
Tavasszal, készülvén a teraszon töltött időkre, megrendeltem néhány olyan könyvet, amiről úgy gondoltam, hogy teljessé fogja tenni ezeket a kellemes, szellős napsütötte délelőttjeimet. A nagy hírverésre felfigyelve, megrendeltem az Ételkóstolót is. Végülis a reklámban emlegetett szerzők mindegyikét kedvelem, nagy híve vagyok az angol humornak és gasztrobloggerként meg szinte kötelező ilyen témájú könyvekkel jártasságot szereznünk a múltban.
 
Kétszeri nekifutással, becsületből kiolvastam a könyvet. A gasztronómiai tartalma körülbelül annyira élvezetesen tárja elénk a kor konyháját, mint egy Máv-menetrend. Rendben, szó kerül a konyháról, de az én igen vizuális agyamat mégsem sikerült semmilyen kép megfestésére sem ösztönöznie a szemem előtt sorjázó szavaknak.
 
A nem kulinarista jelleggel írt, Steven Saylor által jegyzett Róma sorozat több gasztronómiai töltetet tartalmaz, pontosabb és szemléletesebb leírásokat, pedig ott az étkezések, ételek bemutatása csupán egy színfolt a cselekmény hátterében.
 
Szerettem volna, valami olyat, de olyat olvasni, mint anno a Szederbor, ami mellé kötelezően borral kucorodott neki az ember, mert olvasás közben olyan erősen elfogta a vágy egy jó pohár nedű iránt.
 
Legközelebb nem hiszek a reklámoknak, hanem ódivatúan elbandukolok egy könyvesboltba és jól beleolvasok.
 
(Ugo di Fonte: Az Ételkóstoló, Kulinária kiadó 2008)
  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Olasz rizssaláta

13 éves voltam, mikor anyával kettecskén levonatoztunk az olasz csizmán, Rómáig. Hatalmas élmény volt, talán az első olyan nyaralás, aminek minden mozzanatára emlékszem. Mivel egy kulinárisan érzékeny közegben nőttem fel, így 18 év távlatából is bennem élnek azok az újszerű ízek, amiket előtte soha nem éreztem.

Igaz, hogy indításnak Velencében belefutottam életem legrosszabb pizzájába, de aztán csupa pozitív gasztroélmény ért, miközben a Grand Canale-n vaporettóztunk, paloták képtáraiban csellengtünk, Szent Antal sírját látogattunk, majd a Forum Romanum kövei között próbáltam Graves világát feleleveníteni.

Ekkor ettem először igazi mortadellát, azokat a finoman levegős péksüteményeket, amire a magyar sütőipar az azóta eltelt idő alatt sem volt képes felverekednie magát.

Rómában a Pantheon mögött ettem krumplis, rozmaringos pizzát és kissé arrébb, közel a Capitoliumhoz ettem az első rizssalátámat.

DSC_3307_v

Olasz rizssaláta

1 nagy bögre rizs

1/2 kg borsó

2-3 szép sárgarépa

20 szem olívabogyó

20 szem kapribogyó

olíva olaj

1 citrom leve

1 tk rozmaring

1 tk kakukkfű

A rizst kis olajon kifehérítem, picit sózom, kétszeres vízben megfőzöm. Amikor kész, tálba teszem és hagyom hűlni. A borsót megfőzöm, a répát karalábékanálla formázom, főzöm. Ha kész összekeverem a rizzsel, majd egy citrom levét rácsurgatom, kis olíva olajjal selymes fényt varázsolok a rizsre, fűszerezem.

Grillhúsokhoz, sült csirkéhez tökéletes.

Az alapanyagok végtelen variációjával kerülhet bele főtt tojás, egyéb zöldfűszer, paradicsom….szinte akármi.

Tags: ,

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Szerdai életkép

Ma pihenünk. Jön az Edömér, a Nők vissza is élnek vele, babaházaznak, sajátos bújocskát játszanak, mindent elmesélnek és az összes bibijüket leragasztatják.

Mi meg eközben lopva próbálunk az Élet nagy kérdésein rágódni, fotókat nézni, enni és rekreálódni. Magyarul tespedni. De a Nők mellett erre esélyünk sincs. Enni legalább sikerül.

Szamócás piskóta

50 dkg aprócska szamóca

2 tojás

2 tk sütőpor

20 dkg rétesliszt

15 dkg cukor

1 csomag vaníliás cukor

8 dkg vaj

1 ek víz

1 ek rum

A fentieket a szamóca kivételével kézimixerrel összeboronálom, majd egy 26 centis szilikon tortaformába borítom és megkoronázom a megmosott, lecsumázott szamócával.

190 fokon, tűpróbáig sütöm.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

“s ha majd a meggymagot kiköpted szádból”

 
Napok óta Az akasztófavirágok balladája kavarog a fejemben. Nyáááár van és végre újra enyém a piac, ahol egyszer csak a roppanósfényű cseresznyék mellett helyet követeltek maguknak a bársonyfényű meggyek.
Nekem meg nem lehet kikergetni Faludy ferdített Villon sorait a fejemből….

"Embertestvér, ki erre jársz a nyáron,
a
dombtetőn, barát vagy idegen,
ne gúnyolódj e három
jómadáron,
kik itt lengünk a sárga zsinegen:
bőrünket,
nézd, a víz lemosta régen,
nyelvünk megzöldült, mint a
rézgaras,
és így forgunk a korhadó kötélen,
pökhendi
táncban, mint a szélkakas;
hasunk, amelybe bort tömtünk s
kalácsot,
mint vén ribancmell, ráncos, sárga folt,
s
szívünk, amely a názáreti ácsot
sohsem dicsérte, már a
sárba folyt.
Ne röhögd ki gyalázatunkat, vándor,
s ne csak
mibennünk lelj bűnt és hibát,
s ha majd a meggymagot kiköpted
szádból,
rebegj értünk egy Áve Máriát:
– hogy a gonosz
Hold szarván el ne essen,
s az égig jusson e három zsivány,
s
ruháik foltján többé ne nevessen
a grófkisasszony és az
úrilány –
de kérd reánk az Úr kegyelmét,
hogy a bitóról
hófehéren
megoldja Villon árva lelkét
Krisztus
nevében.
Ámen, ámen."

/Francois Villon: Az akasztófavirágok balladája, – részlet -/

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS