Fűszeres meggyleves

A meggyleves nálam örök szerelem. Nagyjából három alkalommal örülök egy adagnak. Először a piacon a szép meggy láttán, aztán este, miközben a finoman gyöngyöző lé lassan rózsaszínessé válik, s végezetül másnap, mikor tisztes adagot merek magamnak.

A levest általában ugyanazon séma szerint, ugyanazokkal az untermanokkal szoktam elkészíteni, de tegnap előtt tele voltam kísérletezőkedvvel, így kicsit módosítottam az ízvilágon. Nem volt hiba.

 

 Zsófi kutyái megtámadták a meggylevest fotózás közben

Fűszeres meggyleves

70 dkg meggy

4-5 lime levél

5-6 szegfűbors

1/4 rúd fahéj

10-12 szem zöldbors

méz

2 ek keményítő

2,5 dl 30%-os tejszín

A meggyet megmosom, leszárazom és egy fazék vízben felteszem főni. Egy nagyobb fűszerlabdába összekészítem a fűszereket és melléteszem és kevés sót hintek a levesbe. Lassan főzöm. Mikor már majdnem kész akkor mézzel édesítem és hozzáadom a tejszínt. Végezetül elhabarom a keményítővel.

Tags:

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Tökéletes, múltbanjárós szombat

Szombaton olyan nagykönyvbe illő, könnyed, végigmulatott napunk volt. Először is elvonultunk moziba. 4 gyerek és  4 felnőtt ült szemüvegek mögé rejtve, ütemesen kukoricát ropogtatva és nyelte a Toy Story magával ragadó, kedves történetét.

A lányoknak már erőteljesen történelem, hogy 1995-ben egy szinte ismeretlen cég, a Pixar megjelenet ezzel a történettel. Most meg 2010-ben jóformán már nincs is már más fajta mesefilm és lassan mindegyiket ebben az illúziókeltő napszemüvegben nézzük.

Edömér barátnőmmel is kellemesen belesüllyedtünk a mesébe, aztán egymásba kapaszkodva röhögtünk Kenen és Barbie-n, akik olyan nagy hősei voltak a gyerekkorunknak.

Ken férfias mivoltával már akkor is voltak bajaink, s ezt az őt körüllengő debilitást a film tökéletesen leképezte. Ken és Barbie jóvoltából nagy időutazásokon vettem részt a film alatt. Az a Barbi-ház….mennyit vágytunk utána, persze sose lett, mert a Déli pályaudvarnál lévő dollárboltban aranyárban mérték az ilyesmit. Mi ugyan gyakran megfordultunk arra, de leginkább csak álmodozni jártunk a ma már teljesen elfeledett üzlet kirakatához.

Férfias (???) Ken babák

Aztán persze ott voltak a Nyugatról kapott babák. Nekem mázlim volt, apa örmény barátja rendszeresen hozott egy-két szebb babát, amihez apa Londonból szállította a ruhakreációkat. Furcsa, de mintha élvezte volna ennek az aprócska nőnek a ruházását. :)

Az első Barbie babám 1985-ből

Aztán nyaranta az egész kollekcióm átvándorolt Edömérhez, aki mindent becsomagolt és vitte le nyaralni Balatonra, hogy az unokanővérét üsse a laposguta, hogy neki mennyi, de mennyi Barbie-ja van. Ez évekig így ment, egészen addig, amíg Zóra, Edömérék spániele le nem rágta az összes babám lábfejét.

A babák a mai napig megvannak…piciny rózsaszín bőröndben pihennek a ruháiktól ölelve. A napokban többször eszembe jutott, hogy leszedem őket…

Szóval így telt a másfél órányi mese, az ifjúság élvezte a történetet, mi meg egykori önmagunkon nevetve nosztalgiáztunk.

Aztán gyorsan és terjengősen, magunkat kényeztetve összevásároltunk egy csomó finomságot, a svájci csokoládét árusító pultnál elcsábultunk néhány extra csokoládéra, majd végezetül hazavergődtünk a szerzeményeinkkel.

Amíg hasított a nap, addig mi nők meccset néztünk, majd estefele nekiálltunk beizzítani a grillt. Mindenki elfoglalta a maga helyt: Heppivel a teraszon dolgoztunk, Edömér a gyerekeket pesztrálta, Eszter lelki támogatást nyújtott a teraszon serénykedőknek, a férjem meg folyamatosan aggódott, hogy éhen fogunk halni.

Sütöttünk tabaki pulykamellet, paprikás oldalast, sok-sok kolbászt, krumplit, füstölt sajtot, fűszeres cukkinikarikákat és a maradék parázs felett – Gabi fogkrém ízű – pillecukrot.

Nagyon jó, beszélgetős, kényeztetős, múltban járós napunk volt.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

A pite, ahol a tészta csak alibi

Tegnap viszonylag értelmes áron vettem egy doboz áfonyát. Ellegelni nem szerettem volna, így inkább csináltam egy alibisüteményt és azt szórtam meg jó gazdagon a szép nagy szemekkel.

Áfonyás pite

10 dkg rétesliszt

10 dkg vaj

1 tojás

10 dkg vaníliás cukor

pici sütőpor

csipetnyi só

0,7 dl tej

1 közepes doboznyi áfonya (kb. 2 marék)

A vajat a cukorral kikeverem, hozzáadom a sütőporos lisztet, a tojást és a tejet, sózom és homogén tésztává keverem. Egy kisméretű tepsit kivajazok és abba öntöm a tésztát. Megszórom áfonyával és 180 fokon addig sütöm, amíg a tészta jó nem lesz. (tűpróba)

Kis számú családnak vagy éhesebb 2 főnek ideális.

Tags:

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Süssünk kukoricát!

Hétfőn a Nők boldogan csaptak le néhány szép cső kukoricára a piacon. Megfőzni nem volt kedvem, inkább valami kíméletesebb módon szerettem volna elkészíteni. Így aztán kikevertem egy kis fűszervajat.

 

5 dkg vaj

2 csipet só

1 csokor petrezselyem szára

2 gerezd fokhagyma

A vajat összekevertem a finomra vágott petrezselyemszárral, a szintén kellően felaprított fokhagymával és jól megsóztam. Méretes alufóliát téptem, ráfektettem a megpucolt csövet, ráhalmoztam egy kevés vajat, beleforgattam a fóliába és tepsire raktam.

185 fokon majd egy órát hagytam párolódni.

Tags:

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS