Mint az “Igazi”

Nagy híve és örök hirdetője vagyok a házi süteménynek. Ennek ellenére szinte mindig elcsábulok, ha a metró kijárata felé közelítve körülölel a meleg, porcukor illatú műsüti szaga.

És nem bírok ellenállni. Beállok, az általában mindig kígyózó sorba (mert az emberek minden szemetet megesznek!!!), majd mikor elfogy előlem a nép, szemlesütve kérek egy pici csokis tekercset. Ez az én nagy bűnöm. Mea culpa, csak, hogy Babyface is boldog legyen.

Persze azonnal megeszem, mert ha egyszer hűlni kezd, onnatól az élvezeti értéke erőst konvergál nullához. Eszem és miközben a műtésztát a nyelvemmel leóvakodom a szájpadlásomról, megfogadom, hogy majd otthon csinálok ilyet.

Azért az mégis más.

Kakaós croissant, bolti módon

Tante Fanny édesített levelestészta

Nesquick kakaópor

1 tojás

2 ek méz

A tésztát kihajtogatom, háromszögekre vágom. A szögeket megtöltöm kakaóporral, sütőpapíros tepsire teszem és mézzel kikevert tojással megkenem. 185 fokon sütöm, amíg az alja is megszínesedik.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Kocsonya

Amik kötelezőek.

A télnek is megvannak a maga kihagyhatatlan ételei. Ilyen ez a mézgás valami is, amitől 12 évesen egy szilveszterkor vették el hosszú időre a kedvemet. Persze, így utólag nem csodálom, hiszen a vendégséget szervező háziasszonyunk konyhai teljesítménye a virsli megfőzésében csúcsosodott ki. Mindenesetre közel 16 évnek kellett eltelnie, hogy a férjem kedviért újra étlapra vegyem.

Kocsonya

2 első csülök

4-5 köröm

jó darab sertésbőr

4 gerezd fokhagyma

20 szem feketebors

2 babérlevél

2 szárított chilipaprika

A húsokat felteszem annyi vízben, hogy épp ellepje. Mikor felforr, leöntöm a vízet és lemosom a húsokat. Újra felöntöm, de most már tisztességesen. Teatojásban melléteszem a borsot, beleeresztem a lébe a fokhagymákat, paprikákat és a babérleveleket, sózom. Megvárom, amíg felforr, majd takarékra teszem és 3-4 órát főzöm. Mikor már érezni az állagváltozást a lénél és a csontok lassan kifordulnak a felszeletelt csülökből, akkor jónak tekinthető a dolog. Húsokat tálra szedem, levet leszűröm, majd hagyom egy kicsit állni. Egy pár perc múlva a zsír összeáll a lé tetején és könnyűszerrel leszedhető. Jénaikat készítek elő, aljára szedem a kocsonyadarabokat és rámerem a leszűrt levet. Fóliával lezárom őket és az erkélyre teszem dermedni.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Cukkinikrémleves

…január, február, itt a nyár!

Anyám szerint ennek a mondásnak van is veleje. Süt a Nap, már majdnem melegen. Hétvégén is kevés hiányzott hozzá, hogy melegem legyen a télikabátomban. Ezek az apró jelek felélesztik bennem a vágyat, hogy a naptárat júniusnál felcsapva, az elkövetkező nyárunkról tűnődjem. S bár még az utolsó téli kötelességeimnek (kocsonya) eleget teszek, de az arcomat már a melengető, tavaszias napban fürdetem.

Cukkinikrémleves

1 vöröshagyma

4-5 kicsi cukkini

frissen őrölt feketebors

1 1/2 dl tejföl

1 liter csirke alaplé (kockából is lehet)

Az apróra vágott hagymát olajon, egy kis vízzel felöntve lassan dinsztelem. A cukkiniket az aprítóban összeszecskázom. A kiüvegesedett hagymát felöntöm az alaplével, majd belekeverem a cukkinimorzsalékot. Sózom, borsozom. Hagyom összerottyani, majd beleeresztem a tejfölt.

Tésztával dúsítom.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Rákóczi túrós

Van valami a hétvégékben, ami arra készteti az embert, hogy kicsit nehezebben keljen fel, kócosabban tegye oda a kávét és tartalmasabb ételekkel kényeztesse magát és a családját.

Mivel tegnap kiszolgáltattuk magunkat, ma illett volna nekem, a vártán állva, 6 fogásos ebédet rittyenteni, mire delet üt az óra. Ehelyett kómásan és későn keltünk, majd mindezt megfejeltük egy félnapos bevásárlással.

Ennek örömére minden vackot (kifli, zsömle, csoki…) összeettünk, mire elérkezett az ebédidő. Így készítettem egy savanyú tojáslevest, majd elzavartam a bagázst az asztaltól feltettem a kocsonyának valót "szöttyösödni" és belevetettem magam a frissen szerzett túrókrémem felhasználásába.


Rákóczi túrós

Tészta:

30 dkg rétesliszt

15 dkg vaj

1 tk sütőpor

10 dkg nádcukor

2 tojássárgája

1 dl tejföl

csipet só

Az alapanyagokból tésztát gyúrok, amit egy zsírozott, lisztezett tepsibe fektetem és 185 fokon félig megsütöm.

Töltelék:

50 dkg túrókrém

1 dl tejföl

2 marék mazsola

15 dkg nádcukor

3 dkg búzadara

2 tojássárgája

Ezeket az alapanyagokat szintén összevegyítem, majd a féligsült tésztámra rásimítom és visszaküldöm a sütőbe.

Hab:

4 tojás fehérje

20 dkg nádcukor

Gőz fölött kemény habbá verem, majd a már nagyjábólsült sütimre újfent rásimítok egy réteget és halványbarnára sütöm.

Tags:

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS