Szülinapi előkészületek

A múlt heti piacozásból még árvállt itt egy adag újkrumpli, s mivel az elkövetkező napokban valahogy nem szándékszom sokat a konyha környékén tevékenykedni (pihenek, végülis öregszem és ezt ki kell pihenni), így mielőtt megereszkedne, gyorsan elhasználom.

Ricottás-rozmaringos rakott krumpli 

1 kg újkumpli

25 dkg ricotta 

2 dl tejföl

1 kisebb szál kolbász (opcionális)

2 tk rozmaring

8 tojás

Az újkrumplikat némi sikálás után megpucoltnak nyilvánítom, kevés sós vízben megpárolom. Eközben megfőzöm a tojásokat. Amikor kész a krumpli, akkor előkapok egy nagyobb jénait, az aljára helyezem a fele adagot, erre rászelem a tojások felét, picit sózom, beterítem a ricottával, megszórom rozmaringgal, adott esetben elhelyezem a kolbász karikáit.

Ezután a maradék krumplit ráhalmozom, közé aprítom a tojást, sózom, tejföllel letakarom és rozmaringgal hintem.

200 fokos sütőbe tolom és egy bő fél-háromnegyed órát hagyom érni az ízeket. 

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Csendes vasárnap

Miután a pénteki gyerektalálkozón a lakás épsége és a gyerekek
fegyelmezése miatt kissé megerőltettem a hangszálaimat, mostanra
tökéletesen elpártoltak tőlem. A Nők persze nagyon élvezik, úgy
gondolják, így már fegyelmezés sincs.
A férjem kevésbé lelkes, ugyan
nyert egy csendes asszonyt, viszont helyettem kell rendet tenni (aki
Noddyban jártas: pont olyan a helyzet, mint amikor Noddy lesz Strapa
hangja). Én meg egyre nagyobb empátiával viseltetem Fodor Gábor iránt.

A némaságra ítéltség ugyan megfosztott egy tervezett hétvégi
programtól, viszont megajándékozott egy nagyon kellemes családi nappal.

Reggel vásárlás és kaland címén nekirugaszkodtunk a híd túloldalának. A
múltkor felfedeztük, hogy a párkányi Lidl mennyivel izgalmasabb
termékeket tart, mint az itthoniak, arról nem is beszélve, hogy egy
helyen szert tehetünk a szeretett tátrai sajtjainkra és a remek szlovák
sörökre.
Emellett tervben volt egy jó szlovák ebéd és egy kisebb séta a bazilika körül. (Anna egy
darabig azt állította, hogy az ősei a bazilikában dolgoztak, aztán
valamiért meggondolta magát és inkább a McDonaldsban megőszült
felmenőkre kezdett emlékezni…)

A bevásárlást rendben letudtuk. A nemrégiben összekapott párkányi
sétálóutcán őgyelegtünk egy kicsit, elszomorkodtunk afelett, hogy a
többek által ajánlott étteremben előfoglalás esetén tudtak volna
csak asztalt biztosítani. Végezetül úgy döntöttünk, hogy beülünk -egy
már korábbról ismert – étterembe.

Első baj: sokan voltak. Ha valaki nekem megmagyarázza, hogy miért nincs
kellő mennyiségű étterem, amikor a sztrapacskára/knédlire éhes magyarok
ellepik a belvárost, azt megköszönném.


Második baj: a pincérfiú ugyan nem gyengeelméjű, de a laza kamasz habitusával erősen erre hajaz.

Harmadik baj: 3 pincér kissé kevés a 60-70 vendégre, a konyha szintén tetves lassú.

Negyedik baj: Retardáltságra gyúró pincérünk a leves tálalása (kb. egy
bő órával azután, hogy a rendelést felvette) után lelép, műszakváltás
címén. Az új, kicsit gyakorlottabbnak tűnő hölgynek sejtése sincs, hogy
mit rendeltünk.
Lassan már nekünk sem, mert a régmúlt időkben történt,
arról nem is beszélve, hogy épp arculatot váltanak és csak a még
készletről ki nem futott ételeket lehet rendelni a régi étlapról, új
meg persze még nincs.

Pozitívum: a helyhiány miatt asztaltársnak fogadott, két idősebb hölgy
kedves. Az étel, ami a maga igen nehézkes módján az asztalra keveredik:
finom, jó minőségű alapanyagokból és szlovák étteremről lévén szó: a
megszokottól eltérően tisztes adag.

Azért legközelebb inkább előre foglalunk a másik helyen…

Ebéd után, előre eltervezetten felkerestük a fagylaltospultjával
hívogató török cukrászdát. A cukit tényleg törökök viszik, szól a
Tarkan, a pincérek egymás között törökül nyomják, tisztaság a köbön, de
a sütemények nem tudnak kikeveredni a szlovák középszerűségből.
Érdekes.

Ez is egy régi és fájó dolog számomra: ahányszor Szlovákiába
vet a sors, mindig próbálozom. Tettem ezt már Dunaszerdahelyen,
Poprádon, Lomnicon, Zólyom vára alatt, Besztercebányán, Komáromban: nem
tudtam még maradéktalanul jó sütit enni. Valahogy nem sikerült. A krém
túl édes, a piskóta túl száraz…és ez szinte mindenütt így van.
Ránézésre minden ok, de ízre gejl…Egy újabb megfejtésre váró
rejtély….

Cukortól tapadó szájjal átevickéltünk a Dunán és beváltottuk a
lányoknak tett ígéretet, megnéztük a bazilikát. Jó turistáknak
megfelelően, fotózkodtunk is egy kicsit a lépcsőn.

Összességében kellemes, tartalmas, részemről igen csendes napunk volt.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Gyömbér és Spárga, avagy pikáns tejszínes spárgamártás

Furcsa páros. De nálam talált. A dolog úgy indult, hogy a csütörtökre csúszott piacnapon szembe jött velem egy csomag spárga. Én lelkesen keblemre öleltem, hazahoztam, pucoltam, főztem, aztán elgondolkodtam a sorsáról.

És valami egészen extrém finom dolgot hoztam ki belőle.

Gyömbéres spárgaöntet, tortiglionival

1/2 kg spárga

1 ek vaj

2 dl főzőtejszín

1 tk őrölt gyömbér

1 csokor petrezselyem

frissen őrölt bors

1 marék fenyőmag

1 marék szeletelt mandula

A megpucolt spárgákat 4-5 centis darabokra vágom, olvasztott vajban megforgatom, majd hozzáadom az apróra vágott petrezselymet, a fűszereket és felöntöm a tejszínnel. Sózom.

Tipp:  A spárgák megpucolása az egész spárgaevészet alfája és omegája. Aki zölddel kezd, annak csak a síp végéről kell levágnia a fás részt és utána igen alaposan megmosni a sípokat, mert a leveles fejben nagyon sok föld meg tud bújni. Aki a klasszikus fehér spárgából kíván eledelt, az jól figyeljen: A spárgának az aljából levágunk egy 3 centit, majd a feje felé egy éles késsel vagy egy jó zöldséghámozóval körben megpucoljuk, megszabadítva ezzel a fás részektől. A fejét magát nem kell pucolni.

A fenyőmagot és a mandulát száraz serpenyőben, folyamatos mozgatás mellett megpirítom, a tésztát enyhén sós vízben al dentére főzöm. A végén a szósszal összeforgatom a tésztát, majd tálra szedem és megszórom a megpirított magokkal.

Tags:

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Gyereksereg

Ma gyerekvendégeink lesznek. Nem mondom, hogy folyvást látogatókkal van tele a lakás, de azért gyakran megfordul nálunk egy-egy barát és barátnő, aki hozza magával a saját sarjait, amitől a Nők nagyon boldogok.

Csakhogy a sok játék közben a vendégek és a Nők is meg szoktak éhezni. Ilyenkor jön jól valami gyerekszíveknek kedves, kakaós sütemény.

Kakaós piskóta

12 dkg vaj

25 dkg cukor

6 tojás sárgája

2 ek holland kakaópor

1 tk sütőpor

4 ek rum

15 dkg finomliszt

6 tojás kemény habja

A tojássárgákat a cukorral habosra keverem, majd hozzáadom a többi
alapanyagot (legvégén a tojáshabot óóóvatosan, hogy nehogy
összetörjön). Zsírozott, lisztezett 26 centis tortaformába vagy kuglófformába teszem (bár mostanában a szilikon formákra esküszöm) és
180 fokon tűpróbáig sütöm.

Önmagában is kitűnő, de ha tortaformában sütöm, akkor ketté szoktam szelni egy tortafűrésszel és egy tisztes adag lekvárral kibélelem. Nem szokott neki ártani.

Mai (sütemény)pusztítóink:

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS