Töltött tök

Anna biológus lesz. Felfedezte, hogy a tök és a cukkini rokonok. Hosszan értekezett is erről, miközben előkészítettem az ebédet.

DSC_5075_v
Töltött tök

50 dkg darált marhahús

2 szeletnyi kenyér

2 dl tej

3 tojás

frissen őrölt bors

10 dkg edami sajt

1 ek finomliszt

olivaolaj

pirospaprika

 

Öntethez:

5 dkg vaj

1 csokor kapor

2 dl tejföl

csöppnyi almaecet

Az olajon egy kicsit megfuttatom a darálthúst, tekerek rá egy kevés borsot, majd félrehúzom. A kenyeret beáztatom a tejbe, majd kinyomkodom, összekeverem a hússal, sózom, paprikázom, ráütöm a tojásokat és alaposan elkeverem.

A tököt megmosom, félbevágom, a közepét egy tálba kaparom. A üres tökkádakat egy tepsibe fektetem, megtöltöm a fasírtszerűségemmel, majd a tepsibe 2 bögrényi vizet öntök, fóliával letakarom és 200 fokra teszem a sütőbe, kerek egy órára.

Közben egy lábasban vajat olvasztok, a kikapart belit beleteszem, 2 dl vízzel felöntöm, sózom és hagyom alaposan megfőni. Amikor késznek ítélem botmixerrel elsimítom, majd a lisztes tejföllel behabarom. Kaprot teszek bele, csöppnyi ecettel savanyítom és rottyantok egyet rajta.

Amikor letellik az egy óra, lerántom a fóliát a tepsiről, reszelt sajttal megszórom a tölteléket és pirulásig visszatolom a sütőbe.

 

Tags:

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Tévedés

Rámkacsintott a polcról. Megnéztem, lelki ízlelőbimbóim már érezni vélték a gyömbér csípősen hűsítő ízét és már 2 üveg ott csörömpölt a kosár fenekén. Estére kellemesen le is hűltek a butéliák…mi meg hatalmasat csalódtunk. Ízetlen, semmi lötty, méreg drágán.

Kár. 

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Kötelező

Ha tavasz, akkor fejessaláta. Ha fejessaláta, akkor tojásos nokedli. Olyan megkerülhetetlen étel, mint a nyárban a lecsó.

Tegnap meg is találtam a megfelelő fej salátát, megvettem a kellően szépnek ítélt tojásokat, majd ma délben ezen a héten negyedszer borsólevest tálaltam a követelődző Nők elé és eltökéltem, hogy vacsorára megalkotom a nokedlit.

Így aztán koraeste a majdnemkétkeréken való biciklizéstől megtört, enyhén koszos hölgyekkel hazaérvén, nekiveselkedtem.

Tojásos nokedli

7 tojás

50 dkg liszt

1 1/2-2 bögre víz

15 dkg húsos szalonna

5 dkg vaj

A szalonnát egy nagy és mély serpenyő aljába teszem és saját zsírján alaposan lepirítom. 3 tojást feltörök, habverővel meghabosítom, sót adok hozzá, lisztet és vizet. Ha minden rendben, akkor egy kellő sűrűségű masszát kapok a végin.

Vizet forralok, sót hintek bele. Az elkészült pörceimet takarékra veszem és 5 dekányi vajat teszek hozzá. A lábosra nokedliszaggatót kerítek, kisebb káromkodások közepette megkeresem a szaggatóhoz tartozó lapátot és a már forrongó vízbe apránként beleeresztem a tésztám. Várok amíg feljő, szűröm és dobom is a takarékon sercegő szalonnás vajra. Összekeverem és újfent nekifeszülök a tésztagyártásnak. Végezetül ráütöm a maradék tojásokat és az egészet átforgatom egy kicsit a tűz felett.

A salátát mosom, igen alaposan (a kosz rostogása az egész vacsorát tönkrevágja), majd négy részre vágom. Ízlés szerinti mennyiségű cukorból, sóból és ecetből, vízzel öntetet készítek, a tálban elrendezett salátacikkekre öntöm és tálalom.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Múltidézés

Nyár, Ág utca, a kert illatai, hűsölés az árnyékos teraszon. Anya a konyhában, ahogy egész nyáron készíti a meggylevest. Türelmünk fogytán, a leves áll a porcelán mosogató alján, jeges vízfürdőben.

Anya nem híve a sokféle gyümölcslevesnek, de ezt az egyet valami olyan tökélyre fejlesztette, hogy a nálunk folyamatosan lebzselő művészek, barátok, félcsaládtagok hajlamosak voltak magukat – egy meleg nyári napon – ottfelejteni a déli harangszó környékén.

Meggyleves

1/2 kg meggy

2 dl 30% tejszín

1 bő ek finomliszt

cukor

10 szegfűszeg

2 darabka fahéj

1 citrom

A meggyet vízben megfőzöm a szegfűszeggel, fahéjjal és a citrom héjával. Sózom picit, cukrozom ízlés szerint. A tejszínt kikeverem a liszttel, majd egy kevés levessel felöntve csomómentesen elkeverem és hozzáöntöm a leveshez. Még egyet rottyantok rajta, majd hideg helyre teszem, végül a hűtőbe. Másnap, jó hidegen az igazi.

 

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS