Szakácskönyvajánló, Mirelle-módra

Néhány hete szakácskönyveket bújok. Nézem, mérlegelem, próbálok elvonatkoztatni, képzeletben megkóstolni, gyakorlatban kipróbálni. Egyszóval játszom és ismerkedem.

A hozzám keveredett szakácskönyvekről írt recenzióimat itt olvashatjátok.

 

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Körtés, gyömbéres sütemény

Az új GoodFoodban találtam egy remek receptet. A Culinarisban és a Tescoban tett látogatásaim alatt beszereztem a kellő hozzávalókat, majd összeütöttem ezt az angolos, téli, tömény jószágot.

Körtés, gyömbéres sütemény

20 dkg vaj

10 dkg muscovado cukor

10 dkg cukor

14 dkg golden syrup

nagyobb darabka gyömbér

2 tojás

2,5 dl tej

10 dkg finomliszt

20 dkg rétesliszt

4 közepes körte

csipet só

Egy kisebb serpenyőben felolvasztom a vajat, a cukrokat és a szirupot. A gyömbért megpucolom és belereszelem. Miután minden hozzávaló felolvadt és homogén masszává vált: félrehúzom és hagyom kihűlni.

Amíg hűl a massza, addig befűtöm a sütőt 150 fokra, egy keverőtálban a tojásokat elhabarom, a tejet is hozzáadom. Kimérem a liszteket, majd hozzáadom a tojásos tejet és a kihűlt szirupot.

A körtéket kicsumázom, kockacukornyi darabokra metélem és egy közepes tepsibe szórom. A tésztát ráöntöm és úgy másfél órát sütöm.

Tags: ,

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Stollen

Az elmúlt hetek rohanása után, nyugodt, pihenős hétvégére vágytunk. Szombaton főztem egy jó őzpörköltet galuskával, vasárnap meg egy Zurekkel kényeztettem a családot.

Ám desszert nélkül mit sem ér egy igazi családi hétvége, így aztán péntek este sütöttem két tisztes stollent.

Az egyiket klasszikus mód megkentem olvasztott vajjal és alaposan megszórtam porcukorral. Őt ajándékba vittük vasárnap a barátainkhoz. A másik példányt ilyen nehezítés nélkül, csak úgy, önnön valójában tüntettük el.

Stollen

30 dkg finomliszt

25 dkg rétesliszt

15 dkg vaj

3 dkg friss élesztő

10 dkg cukor

csipetnyi só

10 dkg aranymazsola

5 dkg mandula

10 dkg marcipán

5 dkg dió

2,5 dl tej

5 dkg édes sötét mazsola

1 tojás

1 tojás sárgája

Sütés után:

10 dkg vaj

20 dkg porcukor

A kalácshoz valókból (lisztek, élesztő, vaj, só, cukor, tojások) tésztát készítek. A kenyérsütő üstjébe teszem a liszteket, rámorzsolom az élesztőt, sózom, a vajat kisebb darabokban hozzáadom. Megmelegítem a tejet és azt is hozzáöntöm. Elindítom a masinát. Amíg dagaszt/keleszt, addig összekészítem a tartalmát.

A mandulát és a diót durván megvágom egy késsel, összekeverem a mazsolával, az apró kockára vágott marcipánnal.

Amikor megkelt a tészta, akkor beledolgozom a lényeget, majd kettészedem a cipót. A darabokat kétujjnyi darabokra nyújtom, a sodrófával megnyomom a közepét és a két felet egymásra hajtom.

Sütőpapíros tepsire fektetem a stolleneket, viszonylag távol egymástól és 170 fokon nagyjából egy óráig sütöm.

Amikor kész, akkor olvasztott vajjal kenegetem őket (meditatív türelemjáték), majd alaposan megszórom porcukorral. Hűvös helyen, egy jól záró zacskóban tárolom, amíg színre nem lép.

stollen

Tags: ,

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

FINOM!

A Teréz körúton, a kedvenc kínai édességboltomban vettem 2 tábla karácsonyi kiadású almás-fahéjas Heidi csokoládét.

És jóóóó. :)

Éljen a román édességipar.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS