Születésnapi uzsonna és kézműves vásár

A múltkor már elmélkedtem, hogy bizony pont egy éve csináljuk a FINOmÁNIA főzőiskolát és most azért ragadok újra billentyűzetet, hogy közhírré tegyem, a Facebookon minket követő rajongóinkat sok-sok szeretettel várjuk egy kézműves vásárral egybekötött uzsonnára.

Mivel tervezni kell, így szeretném arra kérni a felbuzdult rajongóinkat, hogy egy levélben (finomania kukac rosinante pont hu) értesítsenek minket abbéli szándékukról, hogy velünk ünnepelnék az első születésnapunkat.

Részletek a FINOmÁNIA blogján.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Csokornyi spárgák

A napokban a Nőkkel hármasban voltunk itthon, így el mertem készíteni ezt a könnyű, ráadásul alapvetően spárgát tartalmazó ebédet.

A mozzarellával, baconnal megfejelt zöldspárga nem volt kifejezetten laktató mennyiség, de mivel tudtam, hogy este vendégségbe megyünk és volt egy nagy adag frissen sült sörkiflim, így nem aggódtam a fejlődésben lévő lánykáimért.

Sült spárgacsokrok (3 nem éhes nő számára elegendő mennyiség)

50 dkg zöldspárga

8 szeletnyi vékony bacon

15 dkg mozzarella

1 ek cukor

2 tk só

1 ek vaj

A spárgák végét levágom, majd a fejekre külön koncentrálva alaposan megmosom. Egy mély serpenyőbe fektetem a sípokat és annyi vízzel öntöm fel, hogy ellepje őket. Sózom, cukrozom a vizet és egy kis vajat is adok hozzá.

Amíg fő a spárga, addig beizzítom a sütőt, úgy 180 fokra. Ha már félig megfőtt a spárga, akkor óvatosan egy szűrőkanállal kimerem őket, szám szerint felosztom, a létrejött csokrokra mozzarellát tépkedek, majd rákötözöm a szalonnával. A tartalmas bokrétákat tepsire fektetem és betolom a sütőbe. Ha színes a sajt és jó a szalonna, akkor tálalok.

Tags:

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Epres millefeuille

Tegnap kora reggel kimentünk a piacra. Nem is igazán értettem az ásításukat elnyomni alig bíró, lelassult kofákat, akik negyed nyolckor képesek voltak azt mondani, hogy ma én voltam az első vásárlójuk.

A boltok javarésze még ki se nyitott, ám szerencsémre a kedvenceim már túl voltak az első koffeinjükön és képesnek mutatkoztak kiszolgálni.

Többek között egy kiló eper is a kosaramba keveredett. Itthon meg, amíg főtt a borsóleves, rotyogott a csirkés, fejeskáposztás főételünk, addig előkaptam a májusi GoodFood-ot és Ramsay útmutatásait követve nekiveselkedtem az epres, bazsalikomos millefeuille-nek.

Epres millefeuille

30 dkg mascarpone

4 ek porcukor

50 dkg eper

1 csomagnyi (részemről Tante Fanny) levelestészta

1 rúd vanília

csipetnyi só

bazsalikom

+ porcukor a tetejére

A tésztát egy sütőpapíros gáztepsire fektetem, letakarom egy másik sütőpapírral és egy másik gáztepsivel lenyomatolom. Ebben a satuban szorított állapotában 200 fokon sütöm nagyjából 25-30 percig, amíg szép arany színe nem lesz.

Sajnos ennek megállapítása kicsit több energiába kerül, mint mondjuk egy piténél, de néhány foghegyről elszórt szitok sokat segít abban, ha leég az ujjunk.

Amikor kész a tészta, akkor megvárom, amíg langyosodik, majd egy vonalzóval kimérem, hogy hogyan tudom három nagyjából egyforma darabra osztani.

Szakácskéssel felmetélem, majd miután kihűlt, akkor beletöltöm a tésztasülés közben elkészített krémet.

A krém rém bonyolult: a mascarponet beleborítom egy üstbe, habverővel beleforgatom a cukort, a vanília kikapart belsejét, az apróra vágott bazsalikomot, esetleg egy kevés citromhéjat és a csipetnyi sót.

Az epreket mosom, csumázom, papírtörlőn szárogatom, majd nyolcba vágom. A halomnyi epremet beleforgatom a krémbe, amit ezután két részre osztok és megkenem a tésztalapot, ráültetem a másik lapot is, majd erre rákenem a maradék krémet, végezetül nagyobb mennyiségű porcukorral megszórom.

5 főnek ebéd után pont elég.

Tags:

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Epres sajttorta

A piacról egész egyszerűen lehetetlen minimum egy kilónyi eper nélkül hazajönni. Egész egyszerűen aljasság lenne az Annával szemben. Szenvedélyesen szereti ezt a gyümölcsöt, főleg magában, de ha jó indokom van, akkor hagyja, hogy az epréből egy kevés egy könnyű kis ebédutáni süteményben landoljon.

Mascarponés epertorta (4 főnek, ebéd utánra)

25 dkg mascarpone

15-20 dkg eper

5 dkg vaj

10 dkg csokoládés keksz (részemről Győri Édes teljes kiőrlésű)

2 ek tejföl

2 tojás

7 dkg porcukor

4 dkg barna cukor

A kekszet mozsárban nagyjából összetöröm és összekeverem a barna cukorral. Ezt egy kisméretű kapcsos forma aljára teszem és meglocsolom olvasztott vajjal. A tortaformát beteszem 130 fokra 3-4 percre a sütőbe. Ezután kiszedem, a sütőt 180 fokra felkapcsolom és megcsinálom a krémet.

A mascarponét összekeverem a tejföllel, a porcukorral és a tojásokkal, majd a keveréket ráöntöm a kekszágyra és az egészet betolom egy órára a sütőbe.

Miután megsült, hagyom kihűlni. Végezetül tejföllel megkenem a tetejét és vékonyra szelt eperrel díszítem.

(az alapötletért köszönet Gál Zsolt mesterszakácsnak :))

Tags:

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS