Fűszerhistóriák: Vanília, a világ második legdrágább fűszere

Nagyon szeretem a fűszerek eredetét kutatni. Egészen fantasztikus dolog, amikor a világtörténelem, a kultúrtörténet néha találkozik egy-egy íznek, illatnak a történetével. A vanília egész különleges történettel bír.

Tudjátok, hogy mitől Bourbon a vanília?

Tudjátok miért a világ második legdrágább fűszere?

Válaszok és gasztrotörténelem a Mindmegettén.

(kép innen)

 

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Szülinapos hét és túrós stangli

A múlt hét a Nők folyamatos ünneplésével telt. Hétfő este szűk családi körben ünnepeltünk, kedden az ohodában köszöntötték fel őket, tegnap meg babazsúrt rendeztünk.

A babazsúrra egy krémlikőrös mascarponekrémes tortával készültem, plusz az Edömérrel készítettünk kétféle ízesítésű kókuszgolyót (rumos és sültalma likőrös, fűszeres). A sós fronton előkaptam egy ezeréves receptemet, plusz volt kukoricapufi, pattogatott kukorica, ropiperec, minden olyasmi, amit a buli résztvevői szeretnek. Nem is nagyon volt mint elpakolnom, miután elmentek a vendégeink.

A saját készítésű sós receptje pedig az alábbi volt:

50 dkg félzsíros túró

50 dkg vaj

35 dkg finomliszt

15 dkg rétesliszt

1 bő ek só

30 dkg trappista

1 tojás

A túrót alaposan összedolgozom a liszttel és a vajjal. Sózom, majd még egyszer átgyúrom, alufóliába csomagolom és minimum 4-5 órát a hűtőbe teszem pihentetni. Amikor elérkezettnek látom az időt, a sütőt elmelegítem 180 fokra, a tésztámat lisztes deszkán ujjnyira nyújtom, majd derelyevágóval csíkozom, sütőpapíros tepsire ültetem, elhabart tojással kenem, sajttal szórom és színesre sütöm, de nem hagyom, hogy nagyon megbarnuljon, mert akkor kiszárad.

Tags: ,

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Zsályás sütőtök

Tegnap – egy rohanós hét zárásaként – elkapott a konyhában szöszölés magányos csodája. Hosszan és békében játszottam az ebéddel, ami meg is látszott a végeredményen és az üres tányérokon.

Ha nagyon kedvezni szeretnék magamnak és az asztaltársaimnak, akkor biztos, hogy egy tisztes marhastefániával térek haza a hentestől. Ehhez már csak némi füstölt szalonna kell és türelem. Amíg készül a hús, addig meg van időm eljátszani a megálmodott köretekkel.

Ezen a hétvégén steak krumplit és zsályás, rózsaborsos tökragut készítettem a húshoz.

Zsályás sütőtök

1 közepes sütőtök

8-10 levél szárított zsálya

1 kk rózsabors

3 dkg vaj

1-2 dl víz

A tököt megpucolom, apró kockákra szelem, majd egy kicsi vajat olvasztok egy mély lábasban, erre jön rá a sütőtök. Nagyon kevés vizet öntök alá, majd fedem és közepes lángon párolom. Időnként átforgatom.

Amíg fő a tök, addig mozsárban a sóval együtt megtöröm a rózsaborsot és előkeresem a zsályát, majd megfűszerezem a lassan a szétesés gondolatával játszó tökkockákat. Ha kell még sózom, majd a hús mellé tálalom.

A hús receptje itt olvasható.

Tags: ,

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

6 éve

Hat éve szintén hétfőre esett szeptember huszadika.

Hat éve egy utolsó, kettesben töltött hétvége után, ezen a napos hétfőn vonultam be a Schöpf-Méreibe, hogy a 22-re kiírt programozott császárig halálra unjam magam.

Hat éve a Nőknek már saját akaratuk volt. Nem várták meg a szerdára kitűzött dátumot.

Hat éve, délután kettőkor kétgyerekes anya lettem.

Isten éltesse a Nőket!

Tags:

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS