Bryndzás stangli

Szombaton valahogy rám jött a főzhetnék. Kezdtem Anna sütijével, aztán eszembe jutott, hogy a múltkori párkányi ebéd után – gasztrokultúrális csavargásaink – közepette, szerzetünk egy darabka brynzát, ami lassan az eltarthatósága végire ér. Így kénytelen-kelletlen el elsütöttem.

Külön öröm az egészben, hogy amíg a tésztámon nyammogott a kenyérsütő:,telefonáltak a barátaink, hogy épp a rómain hekkelnek, a férjemnek meg volt annyi esze, hogy meghívta őket kávézni. Így aztán az általuk hozott édesség mellé, valami sósat is tudtam kínáln…

Brynzás stangli

2 dkg friss élesztő

50 dkg finomliszt

25 dkg brynza

25 dkg vaj

frissen tekert bors

pirospaprika

Az anyagokat az üstbe öntöm, dagasztásra/kelesztésre kérem a gépet. Mikor kész a tésztám, ujjnyira nyújtom, derelyevágóval csíkokra metélem, zsírpapíros tepsire fektetem, tojássárgával megkenem, majd 190 fokon szépen megsütöm. Mivel paprikás a tészta, így kissé macerás az első ránézésre megállapítás, de a tészták fenekének vizsgálata és egy-két darab kényszerű próbaevése mindig meghozza a kívánt eredményt.

Tags: ,

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Sertésragus spagetti

A férjem ritkán rendel. Általában a Nők találják ki, hogy most aztán olyat ennének…. De valamilyen furcsa oknál fogva, most az én tésztakerülő életem párja, a krumplinudli fölött elmélkedtében, azt találta mondani, hogy úgy enne egy kis spagettit. Na, ennél nagyobb feladatom ne is legyen – gondoltam én. Aztán persze eszembe jutott, hogy egy kis
fokhagymás olajjal megkínált tészta kevésnek fog bizonyulni. Így előkerestem az agyamban egy ősrégi Stahl receptet, tekertem rajta párat, aztán enni adtam a családomnak.

Sertésragus spagetti

50 dkg tarja

50 dkg spagetti

2 ek balzsamecet

2 ek vaj

1 ek mustár

frissen őrölt bors

rozmaring

2 maréknyi olajbogyó

2 dl főzőtejszín

A tarját apró kockákra vágom, sózom, borsozom, majd mustárral elkeverem, hagyom egy bő órát pácolódni. A vajat serpenyőben megolvasztom, a húst megpirítom. Amikor már kellően megpirult, akkor balzsamecetet öntök rá, megkeverem, hogy a pörcök is feljöjjenek a serpenyő fenekéről, majd takarékra veszem a lángot, hozzáöntöm a
tejszínt, meghintem a maréknyi rozmaringgal és az olajbogyóval. Csendben hagyom összeérni az ízeket.
Eközben kifőzöm a spagettit, összetrombitálom a Nőket és a rádióba feledkező apjukat.
  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Habos sárgabarackos lepény

Anna nap volt. Ennek persze az ünnepelt örült a legjobban, aki már a
nagy nap előestéjén birtokba vehette a Vajaspánkóék Írisze által
illusztrált Cipelő Cicákat. Zsófin ekkor vett erőt a rövidtávú
memóriazavar és az enyhe irigység. Ez a jeles napon tovább fokozódott,
amiben persze Annának is jelentős része volt, aki unos-untalan boldogan
felemlegette, hogy ma az ő ünneplése a főcél. Így aztán az ebédet
követően, bevettem magam a konyhába és alkottam egy kis gyümölcsös
sütifélét.

Habos sárgabarackos lepény

Tészta

25 dkg finomliszt

2 dkg friss élesztő

1,5 dl langyos víz

1 ek cukor

bő csipet só

4 ek olaj

1/2 kg sárgabarack

4 tojás fehérje

15 dkg porcukor

A tésztához valókat a kenyérsütő üstjébe öntöm, megdagasztatom. A
barackokat kimagozom, egy közepes tepsit kizsírozok, lisztezek. Ebbe
fektetem a kinyújtott tésztát, amire a fél barackokat felsorakoztatom,
kis fahéjjal meghintem, majd a fehérjéket kemény habbá verem a
porcukorral. A krémet rásimítom a barackokra, majd az egészet 40 percre
145 fokra a sütőbe teszem. Miután megsült, hagyom, hogy a sütővel
langyosra hűljön.
Az ünnepelt:

Tags: ,

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Sárgabarackos gombóc

Nehéz nyarat játszani, amikor 15 fok van. Ok, nem panaszkodom, mert ez még mindig jobb, mint a 40, de azért nem az igazi.

A Nőkkel is jól beszorultunk. A játszótér tocsog, esőben nem kellemes a séta…marad a benti játék, a pónik varázslatos világa, a társasozás vagy egy kis mozi. Ebben igazán szerencsésnek mondhatjuk magunkat. 2 és fél éves koruk óta járunk velük moziba. Azóta imádják, szülői örökségként varázsolódnak el a vászon előtt, ölükben a kedvenc plüss, egy kisebb zacskó kukorica. Eleddig mesefilmekre vittük őket, most azonban úgy éreztem, hogy a musicalt is bírni fogják, hisz táncos, dalos és a történet meg egyáltalán nem számít. Nem is csalódtam. A lányok élvezettel nézték, hallgatták az Abba slágereket, Anna finoman ringott a zene ritmusára, Zsófi viszont keményen headbanggelt (legalábbis az apja szerint). Szereti a zenét, na. :)

Aztán boltokban csavarogtunk, végül hazaérvést nekiestünk a tegnapi ebéd maradékának, ami a Nőknél osztatlan sikert aratott, úgyhogy a közeljövőben kénytelen leszek újra csinálni…

Sárgabarackos gombóc

1/2 kg aprószemű, érett sárgabarack

1 kg krumpli

20-25 dkg finomliszt

1 diónyi kacsazsír

csipet só

1 tojás

zsemlemorzsa

fahéj

cukor

A krumplit a hagyományoktól eltérően megpucolom, kockázom és felteszem főni. Amikor megfőtt, nagyon alaposan lecsöpögtetem, krumplinyomóval tiszteséggel megtöröm, hagyom hűlni.

Mire langyosra hűl, addigra kimérem a lisztet, előkeresem a tojást, kimagozom a barackot, lepirítom egy kis vajon a morzsát, majd a liszttel, zsírral, tojással, sóval összegyúrom a tésztát. Igen lisztes deszkán nyújtom, 10X10-es kockákra vágom, a fahéjas cukorral kibélelt barackokkal megtöltöm, alaposan összegöngyölgetem és lobogó vízben kifőzöm. Morzsába forgatom és melegen, fahéjas cukorral meghintve tálalom.

 

Tags: ,

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS