Tökfőzelék, nagyon egyszerűen

tökEz az étel se nem trendi, se nem bonyolult, viszont finom. Saját gyerekkoromból emlékszem milyen ellenállást váltott ki belőlem a tökfőzelék. Valamiért nem szerettem. Sós volt, kissé savanyú, a tejfölös lében ott csúszkáltak a gyalun átesett tök darabjai. Egyszóval nem ment. Aztán a felnőttkorom egy részét tökfőzelékmentes éltem le. Majd jött az én férjem, meg az anyai tanács, hogy hát bizony az ő fiacskája a tökfőzeléket semmilyen körülmények között…Ennyi nekem pont elég volt. Jött a szezon, vettem a tököt, elkészítettem a saját számíze szerint és azóta esszük. Nekem már kifejezett kedvencem, a férjem tudja, hogy jobb, ha nem vitatkozik. A lányok meg minden averzió nélkül falják.

Tökfőzelék, nagyon egyszerűen

1/2 kg gyalult tök

1 hatalmas csokor kapor

1/2 pohár tejföl

ecet (opcionális)
A tököt lesózom, hagyom, hogy levet eresszen. Kinyomkodom, lábasba teszem, kicsiny vízzel megkínálom. Hagyom, hogy megfőjön, majd behabarom és brutális mennyiségű kaprot teszek hozzá, esetleg, ha a hangulatom úgy hozza, akkor teszek bele egy kis almaecetet. Tükörtojással vagy anélkül kínálom.

Tags: ,

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Bombay-curry

A napokban a Yum-yum kapcsán szóba került az indiai konyha, aztán a
héten főztem egy tisztes adag karfiollevest és éreztem, hogy el vagyok
veszve. Indiai ízekre vágyom!
Így aztán a szombati sztrapacskázást
kipihenve nekiláttam, hogy valami karakteresen curry-s dolog kerüljön a
Nők és a férjem elé. Egyébként Zsófi nem elég, hogy vércse, ráadásul a
nehezebb, vörös húsokra esküszik. Most is, boldog elégedettséggel
nyugtázta, hogy a tányérján meredő darabok valamikor egy marha részét
képezték. Fene érti ezt a gyereket. Légiesen könnyed, az Isten is
szellemi szabadfoglalkozásúnak teremtette és emellett olyan
vehemenciával veti magát a húsokra, ami egészen meglepő….Bombay-curry

1 kg marhafelsál

4 paradicsom

2 tk currypor

1/2 tk római kömény

1/2 tk gyömbérpor

3 gerezd fokhagyma

3 kisebb hagyma

2 dl kókusztej

A hagymákat igen apróra vágom (aprítógép használata javasolt) és vajon
megdinsztelem. Belenyomom a fokhagymákat, hozzáadom a fűszereket,
kicsit pirítom. A kockára vágott marhát beleteszem, megforgatom, majd
mikor levet ereszt, akkor visszaveszem a serpenyő alatt a lángot,
lefedem és békében hagyom. A paradicsomokat lehámozom, a húshoz adom.
Mikor már puha a hús, akkor sózom és az egészet felöntöm kókusztejjel.
Még egy kicsit főzöm, majd köményes-hagymás rizzsel tálalom.

Tags: ,

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Szlovák kiruccanás

 
A Casablancát Eszter ajánlotta, még a jómúltkor, de sajnos akkor
annyian voltak, hogy esélyünk se volt itt ebédelni. Most a hét
közepén lefoglaltam az
asztalunkat, így nyugodt szívvel
tűrtem, amíg a 4 gyerek a főtér műpatakja felett ugrált, erőst
kockáztatva a vizesen ebédelést. De valahogy megúszták.

Aztán időben elkanyarodtunk a főcsapásról, elheveredtünk a ház előtti
teraszon és békés összevisszaságban megrendeltük az ebédünket.
 
 
Leves
gyanánt kérünk gulyást, halászlét, bablevest, majd főételnek nagy
mennyiségű sztrapacskát, némi gyerekeleséget (rántotthús, krumpli) és a
férfiaknak kacsacombokat káposztával és knédlivel.
 
 
Söröztünk, meg a ház
gazdájának javaslatára ittunk sompálinkát és málnapálinkát. A som
karcmentesen selymes volt, a málna kissé vizesebb, de olyan, de olyan
ízes…
 

Egyébként minden hihetetlenül finom és friss volt. A kacsacombot a fiúk
az egekbe magasztalták, én csak a káposztába kóstoltam bele, de az
tényleg nagyon el volt találva. A saját magam boldogságára rendelt
sztrapacska is kifogástalan volt. Friss, ízes, kicsit húsos pörcökkel a
tetején. A kiszolgálásra se lehetett egy szavunk se. A tulaj vette fel
a rendeléseinket, segített az ételválasztásban, javasolt, de mindezt
kedves kötetlenséggel, minden erőszakosság nélkül.


Eredetileg desszertet is terveztünk, de senkibe nem fért, így kisebb
– vonszolódásra emlékeztető – séta után, lerogytunk a főtéren és néhány
kevéssé megterhelő gombócnyi fagyival zártuk le az ebédünket.

Szóval mindenkinek, aki Párkányba készül és ebédet is szeretne, annak ajánlom a Casablanca éttermet. Jó szívvel.

Tags:

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Csavargás

Ma nagyot csavarogtunk. Kezdtük a Keserédessel, amit
szerintem ezentúl kötelezően látogatni fogunk, mert a Nők, már a héven
a csokizdával voltak elfoglalva. Itt az összes plüssállat
felvonultatása után, ettünk egy-egy csodás bonbont, majd erőt gyűjtve
keresztülvágtunk a városon.

Szeretek a lányokkal csavarogni, egyre
inkább amolyan erdei iskolává válok, mert az út közben ért benyomásokat
rögvest meg is beszéljük. Pontosabban megpróbálom számukra emészthető
módon elmondani. Ilyen a Margitsziget is. Már tudják, hogy régen Nyulak
szigetének hívták, aztán… “Volt ott egy hercegnő, aki meghalt” és
most már azért nem az a neve….

Szóval sok mindennel szembesülnek, ami iszonyatos mennyiségű kérdést
vált ki belőlük. De ma nagyon megszenvedtem. Talán, ha a saját dühöm
nem fojtogat, akkor egyszerűbben túllépek a dolgon, de a kérdés akkor
is kegyetlenül nehéz.

A Király utca elejéhez érve a nők megkívánták a
fagyit. Velem egyetemben. Így aztán szépen az ablakhoz álltam, várván a
soromra. Erre mellénk vetődött egy hatéves forma roma kiskölök és
álesengve követelte a maga fagylaltját. Elhajtottam. Megszereztem a
hármunk egy tölcsérjét. Ekkor újabb támadásba lendült, mondván, hogy
vele is osztozzunk. Én meg ott álltam és éreztem, hogy a helyzet kezd
fölém nőni. Mert anyuka bizony egy padról szemlélte, mély
elégedettséggel, hogy milyen jól fejlődik a gyerek. Tüntető
ellenállással elvonultam a nőkkel, akik persze nem értették…Sőt én
sem.

Így aztán a zsinagógáig tartó sétánk közben próbáltam elmagyarázni az
elmagyarázhatatlant. A koldulást, mint létformát, a jogosulatlan
tulajdonszerzést… Nehéz úgy, ha az ember maga se tudja, hogy a
tehetetlen, zsigerből fakadó dühén túl, milyen álláspontot képvisel.

A Godzsu udvar aztán jobb kedvre derített. Alaposan végigjártuk a
Nőkkel, elméláztunk, néztük a korlátvasakat, a lámpákat, a nemsoká
nyíló üzletek plakátjait….Jóleső nyugalom járt arra.

Ezek után
kiegészültünk a családfővel és testületileg elvonultunk az Arriba-ba.
Pontosabban, Anna elkalauzolta az apját, miközben előadta, hogy azért jó
a mexikói konyha, mert olyan is van, ami nem csípős.

Megint nagyon
finomat ettünk, szolid áron. A lányok egyre jobban szeretik a Taquitos,
de azért még mindig a tortilla chips az igazi szerelem. Anna újfent
kijárta magának a jogot, hogy benézhessen a konyhába (a fene gondolta,
hogy egy alig négy éves gyerek veszi a bátorságot és szól a
pincéreknek, hogy ő bizony menne….). Még megérjük, hogy szakács
lesz….

Egyszóval tartalmas délutánunk volt. Gasztronómiával és nagy pesti valósággal tarkítva….

(kép forrása)

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS