Levesek, novemberre hangolva

Látszik a leheletünk és tegnap már a talpamon is  kúszott fel az a jól ismert novemberi nyirok….

Ebben az időben nincs is jobb egy-egy tányérnyi meleg, gazdag levesnél.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Toledo

A napokban,amikor épp tálaltam, kezembe kerültek a toledoi evőeszközök. Emlék emléket követett és nagyhamar ott találtam magam a Tajo folyótól övezett középkori városban.

Toledohoz szép emlékek kötnek. Egyrészt a nászutunkon jártunk errefele, másrészt a különleges atmoszférájú város utcáin a történelem suhant velünk. 

De annak ellenére, hogy ezt a helyet kiáltották ki a legjobban konzerválódott középkori városnak, annak ellenére olyan élet zajlik benne, amit csak szeretni lehet.

Jók az éttermei, remek cukrászdákkal bír, ha a történelmi és művészettörténeti nagyságoktól eltekintünk. És aztán ott az a bizonyos, az az utánozhatatlan Mazapan.

A toledói marcipánról több legenda kering. A marcipán állítólag a görögök zsenije volt, ők jöttek rá

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Novemberi gasztrofesztiválok

Liba, liba és egy kis liba….

avagy mi is vár ránk novemberben.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Lustaság, fél egészség

A napokban kedvem támadt egy adag sztrapacskára. De belegondoltam, hogy nyersen reszelgessem a krumplit és az a korszakalkotó öltetem támadt, hogy amolyan nudliszerű tésztát gyártok, amit persze nokedli jelleggel ki fogok szaggatni.

Az elmélet szép volt, a tészta elkészült, de a szaggatás alatt valahogy nem fáztam. Nem egyszerű ezt a homogenitásra törekvő tésztát szakadásra bírni.

Ettől eltekintve jó alternatíva. 

Majdnem sztrapacska

Tészta:

2 tojás

csipetnyi só

35-40 dkg finomliszt

1 kg krumpli

1 fakanálnyi zsír

Egyebek:

10 dkg füstölt zsírszalonna

15 dkg bacon

20-25 dkg bryndza

A krumplit a férjem megpucolja, én kockázom és sóval hintett vízben puhára főzöm. alaposan lecsöpögtetem, majd krumplinyomóval elkrémesítem a maradék hozzávalókkal tésztává gyúrom.

Sós vizet forralok, közben egy darab füstölt zsírszalonnát kockára vágok és egy mély serpenyőben percegtetem, amíg minden zsírjától meg nem válik.

Ha forr a víz, akkor a tésztát nem kis energiabefektetéssel és gazdag szókinccsel kísérve a vízbe szaggatom, rövid ideig főni hagyom (pillanatok kérdése) és egy szűrővel lecsöpögtetem, majd a zsírra dobom.

Ha elfogyott a tészta, akkor a kifőtt rögöket takaréklángon összeforgatom a sajttal, picit sózom és a tésztaszaggatási procedúra közben kisütött baconnel, valamint a zsírszalonnából hátramaradt pörcökkel tálalom.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS