Levesek, novemberre hangolva
Látszik a leheletünk és tegnap már a talpamon is kúszott fel az a jól ismert novemberi nyirok….
Ebben az időben nincs is jobb egy-egy tányérnyi meleg, gazdag levesnél.
Látszik a leheletünk és tegnap már a talpamon is kúszott fel az a jól ismert novemberi nyirok….
Ebben az időben nincs is jobb egy-egy tányérnyi meleg, gazdag levesnél.
A napokban,amikor épp tálaltam, kezembe kerültek a toledoi evőeszközök. Emlék emléket követett és nagyhamar ott találtam magam a Tajo folyótól övezett középkori városban.
Toledohoz szép emlékek kötnek. Egyrészt a nászutunkon jártunk errefele, másrészt a különleges atmoszférájú város utcáin a történelem suhant velünk.
De annak ellenére, hogy ezt a helyet kiáltották ki a legjobban konzerválódott középkori városnak, annak ellenére olyan élet zajlik benne, amit csak szeretni lehet.
Jók az éttermei, remek cukrászdákkal bír, ha a történelmi és művészettörténeti nagyságoktól eltekintünk. És aztán ott az a bizonyos, az az utánozhatatlan Mazapan.
A toledói marcipánról több legenda kering. A marcipán állítólag a görögök zsenije volt, ők jöttek rá
A napokban kedvem támadt egy adag sztrapacskára. De belegondoltam, hogy nyersen reszelgessem a krumplit és az a korszakalkotó öltetem támadt, hogy amolyan nudliszerű tésztát gyártok, amit persze nokedli jelleggel ki fogok szaggatni.
Az elmélet szép volt, a tészta elkészült, de a szaggatás alatt valahogy nem fáztam. Nem egyszerű ezt a homogenitásra törekvő tésztát szakadásra bírni.
Ettől eltekintve jó alternatíva.
Majdnem sztrapacska
Tészta:
2 tojás
csipetnyi só
35-40 dkg finomliszt
1 kg krumpli
1 fakanálnyi zsír
Egyebek:
10 dkg füstölt zsírszalonna
15 dkg bacon
só
20-25 dkg bryndza
A krumplit a férjem megpucolja, én kockázom és sóval hintett vízben puhára főzöm. alaposan lecsöpögtetem, majd krumplinyomóval elkrémesítem a maradék hozzávalókkal tésztává gyúrom.
Sós vizet forralok, közben egy darab füstölt zsírszalonnát kockára vágok és egy mély serpenyőben percegtetem, amíg minden zsírjától meg nem válik.
Ha forr a víz, akkor a tésztát nem kis energiabefektetéssel és gazdag szókinccsel kísérve a vízbe szaggatom, rövid ideig főni hagyom (pillanatok kérdése) és egy szűrővel lecsöpögtetem, majd a zsírra dobom.
Ha elfogyott a tészta, akkor a kifőtt rögöket takaréklángon összeforgatom a sajttal, picit sózom és a tésztaszaggatási procedúra közben kisütött baconnel, valamint a zsírszalonnából hátramaradt pörcökkel tálalom.