Novemberi gasztrofesztiválok
Novemberben az újbor és a liba a gasztrofesztiválok főszereplője.
Hogy pontosan mikor, hol és mit lehet kóstolni az a Mindmegette oldalán olvasható.

Novemberben az újbor és a liba a gasztrofesztiválok főszereplője.
Hogy pontosan mikor, hol és mit lehet kóstolni az a Mindmegette oldalán olvasható.

A tegnapi maradékevészet eredményeként – ma bár nem volt túl sok időm, mégis – valami tisztességes ebédre vágytam. Miután letámasztottam a Nőket az ohodába, valami ebédnek való után néztem. Vettem csirkecombot és túrót, majd otthon beizzítottam a sütőt, a combokat kis fűszerrel, sóval hintve a sütőbe toltam, a túró felét tejföllel és egy nagy adag kaporral, némi kifőtt tésztához adtam, majd az is a sütőben végezte. Maradt 25 dkg túróm és egy kevés időm. A friss kenyérsütőgép cinkosan rámkacsintott, én meg nekiálltam valami könnyű, sós tésztának.
Az eredmény felülmúlta a várakozásaimat.
Paprikás, túrós stangli
33 dkg finomliszt
1,5 dl langyos tej
2 dkg friss élesztő
1 tk barna cukor
2 tisztes csipet só
2 csapott tk pirospaprika
6 dkg vaj
25 dkg félzsíros túró
1 csipet kömény
Az alapanyagokat a kenyérsütő üstjébe szórtam, picit fűszereztem köménnyel, majd 40 percet hagytam, hogy dagassza/kelessze a tésztát. Deszkára borítottam, ujjnyi vékonyra nyújtottam, derelyevágóval felszabdaltam és sütőpapíros tepsire tettem. Kis gouda sajttal megszórtam. Meg nem kentem semmivel, mert kifejezetten könnyű dologra vágytam és a kenés az minden esetben elnehezíti a tésztát.
195 fokon addig sütöttem, amíg a fenekének már kezdett színe lenni.
Bizony szeretett konyhai barátom, a kenyérsütőgépem valamikor a nyár derekán megadta magát a Sorsnak s – három év kitartó és rendíthetetlen szolgálat után – megtért a Gyártóhoz.
Mivel nyáron nem nagyon szoktam kelt tésztákat készíteni, így nem is igazán éreztem meg azonnal a hiányát. De ahogy hűvösbe fordultak a reggelek és az esték, úgy kezdett bennem felhorgadni a vágy egy jó kis meleg péksütemény után.
Szerencsére apa annak idején annyira lelkesen fogadta az én házipékké alakulásomat, hogy anyát is rábeszélte egy – az én gépemmel teljesen megegyező – kenyérsütő begyűjtésére, amit anyám a kezdeti kételkedő hozzáállását fenntartva nagyjából kétszer volt hajlandó használni. Így aztán mikor neszét vette, hogy a nálam lakó példány végelgyengülésben kimúlt, rögvest felajánlotta, hogy vihetem az övét, amilyen messzire csak akarom.
Ma aztán hosszan beszélgetve az öreg hőssel, helyet biztosítottunk az új játékosnak, aki rögtön a bizalmamba is férkőzött, olyan gyönyörű tésztát csináltunk együtt.
Almás koszorú
45 dkg finomliszt
2,5 dkg élesztő
4,5 dkg barna cukor
10 dkg vaj
2 dl langyos tej
csipet só
3 közepes alma
fahéj
1 kis marék szárított vörös áfonya
A lisztet átszitálom, majd az üstbe öntöm, hozzáadom az elmorzsolt élesztőt, egy csipet sót, a darabokra vágott vajat, a cukrot, végül nyakon öntöm a langyos tejjel és a gépre bízom a többit.
A kész tésztát ujjnyi vastag téglalappá nyújtom. Két-három almát kis lukú reszelőn lereszelek, majd egy szűrőben alaposan lecsöpögtetem és a tésztára kenem a pépet. Fahéjjal meghintem, majd durvára vágott áfonyával is megszórom és szorosan, de a tészta levegősségére vigyázva feltekerem.
Koszorú formában sütőpapíros tepsire fektetem és mélyen beirdalom, úgy hogy nagyjából 10 tisztes csiga legyen belőle. Eligazgatom a sütőpapíron, majd megkenem elhabart tojással és megszórom egy kevés barna cukorral.
175 fokon szép színesre sütöm.
Ezúttal a Vendéglátás hasábjain látott napvilágot egy magasztaló cikkem. Éljen Albánia! Éljenek a kisvendéglők! Éljen a mediterrán lét!
