Kapros-túrós lepény

Évek óta nem ettem…talán akkor utószor, mikor úgy 4 éve betévedtünk a Lehel téri piacra és beszereztem magamnak 2 szelettel. Aminek hazafele egy jelentős része a férjemben tűnt el, aki magyarázatképp azzal állt elő, hogy csak kóstolgatás útján tudta eldönteni, hogy ízlik-e neki, vagy sem…

Kapros-túrós lepény

Tészta:

25 dkg finomliszt

15 dkg rétesliszt

2 dkg élesztő

20 dkg vaj

6 dkg sült zsír

1 egész tojás

6 dkg cukor

csipet só

A tésztát összegyúrom, majd tepsi méretűre nyújtom. Belefektetem a tepsibe, villával megszurkálom és 175 fokon félig megsütöm.

Töltelék:

50 dkg félzsíros túró

1 csokornyi kapor

2 csomag vaníliás cukor

11 dkg cukor

3 egész tojás

csipet só

A túrót összekeverem a tojássárgákkal, a cukorral, sóval és a finomra vágott kaporral. A fehérjéket kemény habbá verem, majd a túrós masszához keverem.

A félig sült tésztalapra rásimítom a túrós krémet és visszatolom a sütőbe. 195 fokon sütöm, amíg finoman meg nem barnul a teteje.

Tags:

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Mézes-mustáros oldalas

Szerda este gyerekmentes óráink voltak. Lányok a Mucinál aludták az igazak álmát a vadiúj bambis-kutyás-hercegnős hálózsákjukban. Mi meg ellibbentünk a Metroba, hogy kormányozhatatlanná tömjük a bevásárlókocsinkat, majd vacsora után néztünk. Mivel este fél 10 körül az én igényeim már nem verdesték a plafont, futottunk egy kört a békási Don Pepénél. Végül csak a bejárati ajtóval kerültünk közelebbi kapcsolatba, mert kártyát, na az aztán nem fogadnak el….furcsa. Persze ezzel a vendégelhárító magatartással csak jót tettek nekünk, mert az este hátralevő részében a Wasabi vendégszeretetét élveztük.

A Wasabihoz érdekes szálak fűznek. 2004. szeptember 20-án este az én jó férjem ott pihente ki, hogy hirtelen kétgyerekes apuka lett. Másnap lelkendezve hozta a képeket a futószalagon közlekedő ételekről és érdekes mód a hely atmoszférája még a mobilkészítette fotón is átütött.

Aztán hazakeveredtünk a nőkkel, letelt a másfélhónapnyi silencium és bennem felrémlett, hogy azt a helyet meg kéne látogatnunk. Vittük a nőket és rádöbbentünk, hogy pálcikával lazán lehet úgy enni, hogy az ember ölében egy – a futószalagon kánkánozó tálkákat révülten néző – csecsemő ül.

Azóta is időnként előfordulunk arrafele, hol magunkban, hol a barátainkkal. Van, akinél osztatlan sikert arat a hely, s van aki csak küzdelmes pálcikaforgatás árán jut hozzá néhány értékes falathoz, sőt olyan is akadt a barátaink között, aki a rántott csirkén és a tésztán kívül semmit nem kóstolt meg a közel 60 féle finomság közül.

Messzire kalandoztam.

Szóval. Megvacsoráztunk, s közben rengeteg ötletet merítettem, rég elfeledett ételek kínálták magukat. Így került a család asztalára a mai ebéd:


Mézes-mustáros oldalas

1 kg oldalas

4 ek mustár

fél medvényi méz

frissen őrölt bors

oliva

4 gerezd fokhagyma

Az oldalast felszeletelem. Egy nagy, mély és fedővel rendelkező serpenyőben oliván megfuttatom a besózott oldalasokat a fokhagymagerezdek kíséretében. Amikor kifehéredett a hús, kevés vízzel felöntöm, fedem és takarékra veszem.

A mézet és a mustárt habverő segítségével elegyengetem, sózom, borsot tekerek rá.

Mikor a hús megpuhult, lepirítom majd a már pirospozsgás darabokra ráöntöm a mézes szaftot. Még egy kicsit sütöm.

Rizzsel tálalom.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Cukkinis quiche

Néhány házhozszállítandó szánkó ürügyén tegnap nagyon klassz meleg vacsoránk volt. Magunknak ritkán szoktam meleg vacsorát csinálni. Nem is tudom igazán miért. Valószínűleg gyerekkoromban hozzászoktam a hideg, kenyér-felvágott-kakaó vacsorához, így öregedve meg már nem szeretem este megnyomni a gyomromat (leszámítva egy kis házisütit, macskakávéval). De ha már vacsora vendégünk jön, aki ráadásul nem visz főzős háztartást odahaza, az én gondoskodó Bika lelkem rögvest nekiáll valami finomat összeütni.

Mivel a tél már kezd egyhangúvá válni és rajtunk lassan kiüt a képzeletbeli skorbut: egyre gyakrabban kerülnek nagyon zöldséges ételek az asztalra. A pénteki húslevest sem nagyon sikerült mernem a benne heringként sorakozó répakarikáktól és borsószemhegyektől….

Cukkinis quiche

1 doboz Plus-féle levelestészta (messze ez a legjobb!!!!)

1 nagyobb cukinni

1 kaliforniai paprika

1 póréhagyma

15 dkg húsos szalonna

oliva

1,5 dl főzőtejszín

3 tojás

1 tk bazsalikom

1 tk rozmaring

1 marék reszelt edami

1 marék reszelt scamorza

5 dkg stilton

Az oliván a bacont lepirítom, a hagymát megpárolom. A karikára vágott cukkinit és a felcsíkozott paprikát beleeresztem és kis vízzel felöntöm. A lángot takarékra veszem és fedő alatt összepárolom az elemeket.

A tésztát a pitéstálban elfektetem, méretre szabom, villával megdöfködöm.

A tojásokat felverem, összekeverem a tejszínnel, bazsalikomot, rozmaringot és egy falat stiltont teszek hozzá. Óvatosan sózom.

A cukkiniket szépen elrendezem a tésztán, ráügyeskedem a paprikagerezdeket.

A baconos levet hozzáadom a tojásos tejszínhez. A sütőt 190 fokra előmelegítem, majd a tojásos egyveleget ráeresztem a párolt zöldségekre. Sajttal megszórom a tetejét és betolom a sütőbe. Alapos pirulásig sütöm.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Bukta (muffin formában)

Azt hiszem újra rámtámadt a muffinforma-láz. Egyszer már erőt vett rajtam, tavaly nyáron. Akkor a nagy melegre és az egésznapos strandra való tekintettel, mellőzve a 40 fokon folyó vajas, oszló felvágottas szendvicset, kikísérleteztem egy csomóféle sós muffint.

Aztán jött a kenyérsütőgép és a kelttészták mindent elsöprő szele…Most meg e kettő jelesül egyesült.

Megalkottam a Muffinbuktát. Valószínüleg újra nem az én zsenim csattant el elsőnek a naprendszerben, de a mi kis négyszemélyes konyhánk szempontjából nagy és dicső lépést tettem a bukta háziasitása felé.

Bukta (muffin formában)

50 dkg finomliszt

4 tojássárgája

4 dkg élesztő

10 dkg vaj

10 dkg cukor

2 dl tej

csipet só

Az alapanyagokat összeöntöm a gépbe és rábízom a kelesztést. A muffinformát olvasztott vajjal kikenem, a tészát kinyújtom, 12 részre osztom. Óvatosan megtöltöm baracklekvárral, gombóccá formálom és a hajtogatással a fenekin beleteszem a muffinbe. Felvert tojással megkenem és egy picit hagyom kelni.

180 fokra előmelegített sütőbe sütöm, amíg meg nem pirul rendesen.

Tags:

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS