Csülök Pékné módra

Férfiembernek hús nélkül nehéz olyat főzni, aminek elfogyasztása után nyugodtak lehetünk, hogy tényleg jóllakott….reméltem, hogy a mai vacsora elégedetté teszi a ház urát.

Hogy miért pont csülök? Hááát, ez a hentesem gyönyörű választékának eredménye….

Csülök Pékné módra

1 nagyobb nyers hátsó csülök

1 bő kg krumpli

3 gerezd fokhagyma

2 nagyobb fej vöröshagyma

1 babérlevél

bors

kömény

1 csokor petrezselyem

A csülköt megmosom, majd egy lábas vízben elmerítem. A lábasba teszek fokhagymát, fűszertartóban köményt és borsot, babérlevelet, majd lassan, gyöngyözve főzöm a csülköt. Az az igazi, ha a csülköt előző este elkezdem abálni és ebben a lében tud egy éjjelt eltölteni. Így nem szárad ki a hús.

A krumplit héjában enyhén sós vízben megfőzöm. Megpucolom, negyedelem.

A csülök bőrét bevágom, óvatosan, hogy a húsig ne vágjam be. 

A tepsibe teszek egy ujjnyit az abáló léből, rárendezem a krumplit, középre beültetem a csontjától óvatosan elválasztott csülköt és művészien megszórom a karikázott hagymával. Picit sózom, majd 220 fokon sütöm. Egy darab szalonnabőrt sörbe áztatok és ennek belső, zsíros felével megkenegetem időnként a csülköt. Arra kell figyelni, hogy abálólé mindig legyen a tespi alján. Akkor kész, ha jó piros, ropogós a csülök bőre.

Tags:

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Paradicsomleves bazsalikommal és kölessel

Unalomig elcsépelt étel…én mégis nagyon szeretem. Szoktam friss paradicsomból is, de mivel ennek a levesnek a gyors elkészítes az egyik nagy erőssége, így mindig található olasz paradicsomkonzerv a kamrámban.

Paradicsomleves bazsalikommal és kölessel

1 konzervnyi paradicsom

4-5 nagyobb levél bazsalikom

2 tk szárított vöröshagyma

cukor

pirospaprika

frissen őrölt feketebors

1/2 csésze köles

1-2 gerezd fokhagyma

 

A kölest kis olajon megfuttatom, picit sózom, majd háromszoros vízzel lassan megpárolom. Közben a felmetélt bazsalikomot szintén megfuttatom egy kis olajban, majd liszttel rántást rittyentek belőle, félrehúzom, pirospaprikázom, pici vízzel felöntöm és rögvest beleöntöm a konzerv tartalmát is. Hozzáadom a szárított hagymát, a fokhagymát egyben engedem bele a levesbe, ízesítem tetszés szerint. Ha kész a köles, a tányér aljára teszem és rászedem a dús levesemet.

Tags: ,

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Shortbread

Hetekkel ezelőtt, egy gasztrocsellengésem alkalmával találtam rá erre a tradicionális angol/skót süteményre. Sajnos a szerzőt nem tudom, mert rögvest a receptfüzetemben végezte az a 6 sor, amivel le lehet írni az elkészítését. Nagyon kellemes, omlós, igazi teasütemény.

Shortbread

17,5 dkg nem túl kemény vaj

7,5 dkg PORcukor

17,5 dkg finomliszt

7,5 dkg kukoricaliszt

csipet só

A száraz anyagokat óvatosan elmorzsolom a vajjal, majd tésztává gyúrom. Egy tortaformát sütőpapírral kibélelek a tésztát belefektetem, megszurkálom villával és 160 fokon egy órát sütöm. Mikor szép aranysárga színű késznek ítélem.

Tags: ,

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Gombás, krémes leves

Ma nem kellett főznöm, mert tegnapról maradt ez is, az is….de azért egy ilyen randa, nyúlós őszi estére lélekmelengetőnek főztem egy kis levest.

Gombás krémes leves 

20 dkg barna csiperke

20 dkg fehér csiperke

20 dkg laska

1 csokor petrezselyem 

1 1/2 l csontlé (kockából is lehet)

2 dl főzőteszín

1 fakanálnyi vaj

frissen őrölt feketebors

A gombákat feldarabolom, majd vajon alaposan megpárolom a petrezselyemmel. Víz nem kell alá! Utána felöntöm a csontlével és a tejszínnel. A fele gombát szűrőkanállal kiszedem és a levest botmixerrel elsimítom. Gombát visszaeresztem, majd vajasgaluskát szaggatok bele. Sózom, borsozom.

Tags:

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS