Currys, gyömbéres karfiolkrémleves

Örök harc van köztünk: a férjem nyersen rajong a karfiolért, én az enyhén főtt/párolt verziót részesítem előnyben. No, meg a lengyeles morzsásat, de azt jobb, ha nem is említem a jelenlétében…

Az egyetlen hely, ahol metszi egymást a kettőnk karfiolhalmaza: a leves.

Összeköltözésünk után egy darabig anya ízvilágát kergetve (nehéz utólérni, profin főz!) gyártottam a paprikás levű, tejfölös karfiolleveseimet, aztán egy komor őszi napon, valami furcsa indíttatásra, a szaggatandó galuska tésztájába belekevertem 2 teáskanál curryport. A tészta kifőtt, a curry beleszivárgott a levesbe és ez valami csodás eredménnyel járt.

Persze, azóta a nemzetközi gasztrokalandozásaim alkalmával kiderült, hogy a Világ régóta jegyzi a currys karfiollevest.

Currys, gyömbéres karfiolkrémleves

1 nagy fej karfiol

1 közepes vöröshagyma

3 gerezd fokhagyma

3 tk garam massala

1 tk frissen reszelt gyömbér

1 doboz joghurt

A hagymát apróra vágom, a fokhagyma gerezdeket negyedelem, majd olajon megdinsztelem. Mikor üvegesedik, ráteszem a fűszert és kicsit átpirítom. Felöntöm vízzel, beleteszem a karfiolrózsákat és óvatosan (nem ronggyá) főzöm. Amikor még roppanós, de nem nyers, a fél levest kiszedem és botmixerrel krémmé egyengetem egy pohár joghurttal egyetemben. Összeöntöm, sózom, rottyantok rajta és apró vajasgaluskát szaggatok bele.

Tags: ,

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Ne hagyd magad…le a Roxane séfjével!

Pénteken jó szokásomhoz híven 2 maroknyi sorstársammal Ötyéztem. Nyár vége felé, egyikük javaslatára a havi talákáink helyszínéül a Roxane-t választottuk. Mindannyian úgy éreztük, hogy a hely tökéletes, főleg mert olyan, de olyan padlizsánkrémet kaptunk….

Aztán mentünk újra, hegynyi padlizsánkrémet tüntetett el az a jónéhány anyuka és vitte a világba a hírt, hogy Újbudán van egy klassz hely….

Erre pénteken…előzetes asztalfoglalásunkkal egyidőben leadtuk a padlizsánra való örök igényünket, nagyságrendileg számosítva…majd kaptunk (ha kaptunk, a felszolgálás mélyrepülése remélem nem lesz tartós, bár most egy ideig mi nem fogjuk tesztelni) egy túlmajonézezett valamit, aminek köze nem volt – már ránézésre se – ahhoz a friss, üde, ízes krémhez, amihez szokva voltunk. Kár….20 embert vesztettek.

Kedves sorstársak:

Padlizsánkrém a la Mirelle

3 közepes, szép padlizsán

2 nagy, húsos paprika

1 közepes vöröshagyma

frissen őrölt bors

3 gerezd fokhagyma

1/2 citrom leve

2 dl olivaolaj

A hagymát apróra vágom és megdinsztelem. A padlizsánokat és a paprikákat 160 fokon, nagyjából 1 óráig sütöm. Mikor már ráncos és sült, akkor hideg vízbe mártom és lehúzom a héját. Félreteszem, kihűlni.

Mikor kihűlt, összetöröm, beleteszem a hagymát, fokhagymát nyomok bele, sózom, borsozom, citromlevet eresztek hozzá és annyi olivával keverem ki, amennyit felvesz. Alaposan lehűtve, friss paradicsommal tálalom.

Tags:

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Mézeskalács

Tegnap tél volt. Esett a hó, aztán az Ikea emeletén körülölelt a fahéj, gyömbér és szegfűszeg gazdag, otthonos illata…és ígéretem is volt egy receptre. Így ma a szokásos shortbread helyett valami más sült…

mézeskalács1_v

Mézeskalács

50 dkg finomliszt

25 dkg vaj

20 dkg méz

3 tk sütőpor

2 tk fűszerkeverék (fahéj, szegfűszeg…)

1 tojás

1 tojássárgája

A hozzávalókat összedolgozom, majd 3 órára hűtőbe teszem. Az idő leteltével kisujjnyi vastagra nyújtom, szaggatom és 160 fokon lassacskán megsütöm.

Amíg anyáékkal laktunk, addig odahaza a barátnőmmel hármasban sütöttük, 6 éve viszont a barátnőmmel kettecskén gyártjuk, minden karácsony előtt, majd anyával elbartelezem némi csodálatos beiglire.

Idén már a lányokat is bevonjuk egy kicsit, majd jó szokásunkhoz híven éjszakába nyúlóan készítjük a sok-sok aprósüteményt.

Tags: , ,

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Lábszárpörkölt

A magára talált sarki bolt kínálata adta az ötletet a mai ebédhez. Nem vagyok az a nagy magyaroskonyha-hívő, de a pörkölt kedves a lelkemnek. Épp ezért a mai napig nem tudom megemészteni már a gondolatát sem egy virslipörköltnek…ahhoz minőségi jó hús kell…különben miből lesz a leve???

Szóval összebarátkoztam másfél kilónyi lábszárral annak a boldog tudatában, hogy a férjem igen elégedett lesz a vasárnapi ebéddel.

S hogy miért lett a poszt címe az, ami? Anna lányom (3) ezt vélte felfedezni a tányérjában a nokedli társaságában… 

Lábszárpörkölt

1,5 kg marhalábszár

2 fej vöröshagyma

2 paradicsom

2 dl száraz vörösbor

pirospaprika

bors

kömény

A húst lehártyázom, leszedem róla a faggyút, kockázom. Olajon megdinsztelem az apróra vágott hagymát, megfuttatom a húst és hagyom, hogy levet eresszen. Pirospaprikát teszek bele, a borsot és a köményt fűszerlabdában teszem mellé és a két paradicsomot négybe vágva. Hagyom, hogy felforrjon, majd kis lángon rotyogtatom, amíg a hús kellemesen puha nem lesz. Időközben borral, esetleg vízzel pótlom az elpárolgott levét. Sózni a legvégén sózom, mikor már puha a hús.

Nokedlivel tálalom.

Tags:

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS