You are here: Home > Fesztivál, Wunderkammer: Ritkaságok és válogatott emlékek > Gastro-show

Gastro-show

Láttatok már sushi-mestert halat bontani? Nekem tegnap volt hozzá szerencsém és azt kell, hogy mondjam lenyűgöző volt. A japán mester tökéletes, magabiztos, tradíciók vezette mozdulatai minduntalan Michelangelo-t juttatták eszembe. Pontosabban azt, ahogy megalkotta a II. Gyula pápa síremlékéhez tervezett rabszolgaszobrait. Ez az ember, a látványkonyhában ugyanazzal a tapasztalati úton megszerzett belső látással bontotta ki a sushinak és sashiminek való halrészeket, ahogy anno az a zseniális szobrász kiszabadította a kőben rejtező alakokat. Az általam emberileg kevéssé viselt Birót is szimpatikussá tette az az áhítat, ahogy figyelte a gyakorlott, sehova nem siető mozdulatokat.

Rengeteg idő, energia, türelem és kitartás működött abban, ahogy ujjal kimérve, tökéletes formákat metszett a halból, ahogy megszülettek a páratlan számban készülő sashimi darabok.

A halbontás után átvándoroltam a sütemények és kenyerek számára felállított látványkonyhába, ahol Varga Gábor bemutatott az előadást tartó, rendkívül szimpatikus francia Stéphane Gerphagon-nak, aki korábban a Lukács cukrászdában dolgozott, de a közelmúltban átigazolt a Takács fémjelezte Olimpiába.

A kenyérkészítéssel lassan 4 éve bíbelődvén meglepett, hogy még mindig mennyi mindent nem tudok, s hogy azt az egyszerűségében nagyszerű ciabattát, milyen műgonddal, odafigyeléssel és hányféle liszt felhasználásával kell(ene) elkészíteni.

Eddig ellenálltam a kovászos kenyér készítésének, de most a biga kapcsán éreztem, hogy az ellenérzésemből hirtelen vágy lett és tudom, hogy amint lesz egy teljes szabad napom, azonnal ilyen kenyeret fogok készíteni.

A kenyérsütős szeánsz után még visszaügettem a halas pulthoz, ahol pont akkor készült el Takács Lajos konfitált lazaca. Hát igen, a konfitálás nem véletlenül lett újra ilyen népszerű. A hal omlós volt, de nem mállott, megőrizte a textúráját. S ehhez semmi másra nem volt szükség, csak 3 órányi 80 fokon történő konfitálásra. Érzem én, hogy nem csak kenyeret fogok gyúrni a napokban, de szerintem egy darabka lazaccal is eljátszom.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Comments are closed.