Pléz
Nagyjából 15 éve megy az erős küzdelem a Kolosy tér környékén. A Daubner elképesztő és öröknek tűnő sikerén felbuzdulva a gasztronómiai vállalkozással rendelkezők gyakorta tesznek kísérletet a környéken való megkapaszkodásra, több-kevesebb sikerrel. A hely ugyanis meglehetősen furcsa. Bár Óbuda egyik csomópontjának számít, ahonnan a Rózsadombot meghódító buszok indulnak, ahol elkanyarog a fonódó és elcsattog a hév, mégsem bír olyan közösséggel, amit az összes, nagy reményekkel ide érkező vendéglátóhelyet eltartaná. Plusz, szinte egyáltalán nem rendelkezik ez a rész olyan helyi lakossággal, amelyik nyitott lenne az itt fellelhető éttermek/kávézók/sütiboltok/szendvicsezők/pizzázók kínálatára. Hogy akkor mégis mi tartja életben, mozgásban a Kolosy teret? Az irodisták. Akikből szép számmal akad a hegy lábánál, és a Lajos utca környező épületeiben. Ők azok, akik naponta várják azt a fél órát, amit az asztaluktól messzebb tölthetnek, akik már előre leszervezik, hogy kikkel lépnek meg, és mi lesz az a hely, ahol átmenetileg feledni tudják, hogy épp munkanap van és még annak is csak a közepe.
Jól látszik, hogy azok a helyek húzzák itt a legtovább, azok képesek fejlődni és sikereket elérni, akik az irodistákat veszik alapul a koncepciójuk kialakításakor, akik tudják, hogy fél órába mindennek bele kell férnie, a rendeléstől a fizetésig, pakkra. Azok maradnak életben, akik vagy a nagymama kissé feledett, de nosztalgikus házi kosztját kínálják a munkában megfáradtaknak, illetve azok, akik fel tudják mérni a változó trendeket, és olyan irányt mutatnak, olyan szortimentet tartanak, amely kompatibilis ezzel a munkahelyi léttel.
Erre érzett rá igen jól a Pléz, amely semmi újat nem talált ki, de jól adaptálta azt, amit a nagyvilág már régóta ismer és szeret. A Plézbe még be sem kell lépni, az embernek máris erős déja vu érzete támad. A hely berendezése, a betűk típusa mind-mind finoman kaparja a szürkeállományt, egészen addig, amíg meg nem jelenik lelki szemeink előtt London és a Pret a Manger. A Pret igazi intézmény, amely az angol étkezési- és munkakultúrát tökéletesen lekövetve kínál nem túl olcsó, de jó alternatívát az uborkás szendvicsre. A Pretben az organikus, vegetáriánus és vegán szavak az alapszótárhoz tartoznak, itt mindenki könnyen megleli a neki megfelelő napközbeni táplálékot.
Ugyanez igaz a Plézre, ahol könnyedén választhatunk a meglepően jól összeállított szortimentből, amely se nem túl szűk, se nem túl széles. Minden adott a helyben fogyasztásra, de ha elvitelben gondolkozunk az is lehetséges, eleve minden fogás dobozban, csomagolva kerül hűtésre, csak le kell kapkodnunk, amit szeretnénk, és már vihetjük is magunkkal.
A kínálat nem csak attól változatos, hogy kenyér közé pakolt, wrapba csavart vagy épp tálra komponált fogásokat kínál, hanem az alapanyagok kiválasztása és kombinálása is bölcs, igényes, finoman bátor, azaz a kisebb mértékben már nyitott vásárlókat egyértelműen megnyeri magának. Desszertfronton szintén bőven akad érdekesség, a smoothie-k mellett gyümölcstálak, mutatós joghurtok kelletik magukat, de friss croissant-ra is eshet a választásunk, ha a bőséges ebédünk begyűjtése közben a desszert is eszünkbe jut. A kifli mellé dukál a kávé, amit többféle kiszerelés közül választhatunk ki magunknak, hideg latte vagy frissen főzött kávés italok formájában.
Egyszóval a Pléz jó választ adott a környék fel nem tett, de ott bujkáló egyetlen kérdésére: úgy etetsz engem, ahogy én szeretném? És olyan formában, olyan fogásokat kínál, amire valóban van kereslet. Az meg extra plusz pont, hogy milyen nívón, milyen ötletesen teszi mindezt.