You are here: Home > Záróakkord > Sok kicsi 2011

Sok kicsi 2011

Az idei Sok kicsi is úgy alakult, mint az előző kettő. Hosszú egyeztetéseket követően valósult csak meg, de maradéktalanul jó érzést hagyott bennem.

A tavalyi év gyakorlatához hasonlóan, idén is egy közös főzést ajánlottam fel, amit megfejeltünk egy – a Rosinante által és általam felajánlott – finomságokból álló csomaggal. A sok tombolavásárló közül Dorka és Rita, azaz a Ruhafalvás lányok nyerték a programot. A sok elrendezni való gyerek és munka mellett, valamint a Rosinante foglaltsága okán, most kedden tudtunk csak találkozni, s végre megfőzni a magunk ebédjét.

A lányok csupán arra vágytak, hogy valami könnyen elkészíthető, jól variálható, bármikor a család elé vethető fogást tanuljanak, én meg úgy éreztem ezt – a tavasz érkeztét is belekombinálva – könnyedén felfűzhetjük egy mediterrán menüsorra.

Így aztán egy kuszkuszos salátával indítottunk. A nők számára főételként is alkalmazható saláta remek ebéd, munkába is magunkkal vihető, férfiak számára szeletnyi grillhússal definiálható fogás. A lasagne nem kér külön dicséretet, itt a jó alapanyagok gazdag felhasználásának tökéletes eredményére törekedtünk, azaz sok hússal, fűszeres szafttal, kellő mennyiségű sajttal alaposan összesütött ételre. Zárásként meg egy-egy szufflétálnyi panna cottát készítettünk, amihez a Sziget szinte magától érthetővé tette, hogy eperrel körítve kerüljön a tányérunkra.

Miközben főztünk, nagyon jókat beszélgettünk,  ki hogyan osztja be az idejét a családdal, miként működik jól egy óvoda, iskola, hogyan etethető meg a gyerekkel az, amit készítünk. Miközben folyamatosan dumáltunk, lassan kikerekedtek a kezünk alól a kész ételek, amit nagyon kényelmesen és komótosan fogyasztottunk el. Igazi munkás, de egyben lazulós délelőttöt, kora délutánt töltöttünk együtt.

Remélem még máskor is találkozunk!

Az elkészített ételek receptjeit itt találhatjátok:

Kuszkuszos saláta

20 dkg kuszkusz

1 nagyobb kígyóuborka

1 nagyobb kaliforniai paprika

3 paradicsom

1 fej lila hagyma

6 dl leves

1 kk szárított bazsalikom

10 dkg apró mozzarella

3-4 dkg vaj

olíva olaj

balzsamecet

A kuszkuszt fűszerezem, majd a forró levessel felöntöm és fedem. A paprikát, uborkát apróra kockázom, a hagymát vékony félholdakra szelem. A kuszkuszról lekapom a fedőt és hozzáadom a vajat, majd alaposan átkeverem és apránként a felszecskázott zöldségeket is hozzákeverem. Végén hozzáadom a paradicsomkockákat és a félbe szedett sajtot. Ecettel és olívával ízesítem, ha kell sózom.

Lasagne

25 dkg lasagne tészta

2 nagyobb mozzarella

10 dkg trappista

1 nagyobb fej vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

70 dkg darált marhahús

1 babérlevél

1 tk kakukkfű

1 tk petrezselyem

zsírszalonna

2 olasz paradicsomkonzerv (40 dkg)

olíva olaj

A maréknyi kockázott szalonnát az olajos megpirítom. Az apróra vágott hagymát, fokhagymát megdinsztelem, majd megpirítom a darált marhát. Ezután felöntöm paradicsommal és hozzáadom a babérlevelet. Fél óráig kis lángon főzöm, végül beleteszem a friss fűszernövényeket és óvatosan sózom.

Ha kész a ragu, akkor készítek egy besamelt (olvasztott vajban megpirítom a lisztet, majd tejjel felengedem, kicsit sózom, kevés szerecsendióval fűszerezem), amibe a végén vagy tojássárgáját vagy egy kis reszelt sajtot keverek. Ezután egy tepsit kikenek olíva olajjal, lasagne tésztákkal kirakom, s elkezdem építeni a raguból, szószból és tésztából álló tornyomat. Az utolsó raguréteget sajttal megszórom, majd 190 fokra előmelegített sütőben addig sütöm, amíg a sajt meg nem színesedik.

Panna cotta

2 dl tej

2 dl 30%-os habtejszín

4 dkg vaníliás cukor

1 dkg porzselatin

friss idénygyümölcs vagy jó minőségű lekvár

A tejet és a tejszínt lábosba öntöm, s közepes lángon fölforralom. Amikor felforrt, lehúzom a tűzről és – habverővel kevergetve – hozzáadom a zselatint és a cukrot, majd folyamatos kevergetés mellett hagyom kihűlni. Miután kihűlt, gyümölcsöt vagy lekvárt teszek a desszertes tálak aljába, ráöntöm a krémet és a tálakat 2-3 órára a hűtőbe teszem. Tálaláskor gyümölccsel, lekvárral, friss fűszerekkel dekorálom.

Tags: ,

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Comments are closed.