Európai Elhízás Elleni Nap – tartsuk kordában a kilókat!
Néha szembejön a valóság és olyankor újra és még jobban azt gondolom, hogy nem tanuljuk meg időben karban tartani a testünket és nem is adjuk át az igényt a következő generációnak, hogy úgy szeresse önmagát, hogy az a szervezetének is a legjobb legyen vagy majdnem a legjobb. Ez nem jelenti azt, hogy ne férne bele szinte minden egy kontrollált életvitelbe is, de az a kontroll az ott kell, hogy legyen. A genetika, az a kulcsa mindennek – állította a téma nagy szakértője, Cozu barátnőm, aki szakedzőként és testépítőként eléggé beleásta magát pár évtized alatt a témába.
Hogy milyen az ideális és szép test, arról persze megoszlanak a vélemények, a lényeg az egészséges arányok megtartása, hiszen a túlsúly káros hatással van az egészségünkre. Erre hívja fel a figyelmet a május 20-ai Európai Elhízás Elleni nap és próbál nem csak ítélkezni, hanem segítő kezet is nyújtani azok számára, akikben már megszületett a felismerés, de még nem találják a megfelelő utat, szakembert, diétát.
„Az elhízás napjainkban népbetegségnek számít és sajnos a gyermekek körében is egyre gyakoribb. Nemcsak esztétikai probléma, de orvosi szempontból kóros állapotnak minősül, amely számos súlyos betegség kialakulásának kockázatát növeli, például magas vérnyomás, szív-és érrendszeri betegségek, 2-es típusú cukorbetegség. A túlsúly lehet felelős a légzésproblémák, mozgásszervi bajok, valamint ízületi és gerincbántalmak kialakulásáért is. Jellemzően az egészségtelen életmód okozza, ritkábban áll betegség a hátterében. Éppen ezért nagyon sokat tehetünk a megelőzéséért, ha pedig segítségre van szükségünk szakember segítségével megtalálhatjuk a számunkra ideális diétát és mozgásformát” – mondta Dr. Bartos Tímea, a Budai Egészségközpont belgyógyász, diabetológus szakorvosa.
Mi vezethet túlsúlyhoz?
Az elhízás oka viszonylag egyszerű: ha nagyobb kalóriamennyiséget fogyasztunk, mint amennyire a szervezetünknek az adott időegység alatt szüksége van, vagy amennyit az életmódunk és napi mozgásmennyiség mellett el tudunk égetni, akkor a szervezetünk a felesleges tápanyagot szépen el is tárolja, zsír formájában. A túlsúlyhoz számos dolog vezet, többek között:
- a túlzott kalóriabevitel, a rendszertelen és egészségtelen táplálkozás,
- a mozgásszegény életmód,
- a stressz,
- és az alvás.
Igenis számít, hogy hova is ugranak fel azok a kilók
Testalkatunktól függően a zsírlerakódás itt vagy ott jelenhet meg, vannak akik kifejezetten hastájra híznak, van, aki csípőben „erősödik”. Klinikai vizsgálatok szerint az alma típusú elhízás a szív- és érrendszeri megbetegedések szempontjából kockázatosabb, de mind a két forma magában hordja a cukorbetegség veszélyét, valamint jöhet vele a teljes slepp, azaz a magas vérnyomás, a szív-és érrendszeri betegségek, valamint a mozgásszervi problémák.
Milyen következménye van még a túlsúlynak?
- A gerincünk és a porcaink is megsínyli a plusz kilókat. Nehéz ám minket cipelni önmagunknak. Jön a lúdtalp, süllyed a boka, szépen terhelődnek az erek, a visszér kialakulásának kockázata is nő.
- A nagyobb túlsúllyal könnyedén meddővé válhatunk és számos daganatos betegség esélyét is növelik a felesleges kilók.
- Krónikus fájdalom is felléphet.
- Emésztőrendszeri problémák jelenhetnek meg, mint az epekő, a reflux vagy a gyomorégés, amelyek további problémákat hoznak magukkal.
- A szembetegségek között a túlsúlyra vezethető – többek között vissza –a zöld hályog is.
Van megoldás a túlsúlyra? Még szép!
Első körben, mielőtt a sérülést kockáztatva hegyet másznánk vagy maratont futnánk, esetleg felvásárolnánk minden salátát a környéken, érdemes egy alapos kivizsgálással kezdeni, hogy kiderülhessen, mi áll a kóros elhízás hátterében. Nagyon fontos felmérni az aktuális egészségi állapotunkat, hogy tudjuk, milyen mozgásba kezdhetünk, hogy mennyire terhelhetjük a szervezetünket sporttal, és melyik számunkra a megfelelő diéta. Ajánlott – mind a mozgás, mind pedig a diéta terén – szakembertől segítséget kérni, hogy valóban olyan utat válasszunk, amely nekünk ideális. Fontos, hogy a diéta és a mozgás együtt hoz majd eredményt, így egyiket sem szabad kihagyni.
„Ha életmódváltásba kezdünk, fontos, hogy kitartóak legyünk. Ha betartjuk a táplálkozásra és a mozgásra vonatkozó javaslatokat, jönni fognak az eredmények. Ha a szakember segítségével beállítjuk a napi szükséges kalóriamennyiséget és összeáll a mozgásterv, a többi csak rajtunk múlik. Érdemes olyan csoportokhoz is csatlakozni, ahol hasonló célokkal küzdenek, így egymás motiválása és támogatása átlendíthet minket a holtponton” – tette hozzá a doktornő.