Milyen vitaminokkal vértezzük fel magunkat? Mikor szedjünk vitaminokat?
A magam részéről régóta vitaminszedő vagyok. Valahogy a húszas éveimben ragadt rám a szokás, mikor kiderült, hogy bizony, a munkahelyi stressz és fáradtság remek ellenszere az egészséges, kipihent szervezet, amit könnyű megtámogatni jól megválasztott vitaminokkal és ásványi anyagokkal. A dolgok a Nők érkeztével sem változtak, a terhesség alatt is védtem, tápláltam a mi kis csapatunkat, utána a lányok külön cseppeken növekedtek, majd jöttek a pofás gumicukor vitaminok, az ohodai kórokkal szemben használt cseppek, gyógyteák és a végére kezdtem magamat egészen kiművelni, majd mikor már majdnem profinak gondoltam a tudásomat, akkor egy multivitamin készítménnyel sikerült a feje tetejére állítani a szervezetemet. Komoly tanulópénz volt, amelynek köszönhetően azóta még körültekintőbb lettem, megtanultam mire van szüksége a szervezetemnek és ezeket a vitaminokat, ásványi anyagokat minden esetben meg is adom magamnak.
A héten egy a magyarok vitaminfogyasztási szokásairól, a vitaminok fontosságáról, az étrendkiegészítők rendkívül szerteágazó világáról folytatott kerekasztal beszélgetés vettem részt, amely kifejezetten izgalmasra sikeredett.
A Bioextra Zrt. magyar gyógyszergyártó megbízásából végzett Ipsos felmérés során kiderült, hogy mindössze a magyarok fele szed rendszeresen vitaminokat, és még ennél is kevesebben sportolnak. Bár időszakosan többen fogyasztanak különböző ásványi anyag és vitamin tartalmú kiegészítőket, ezt a legtöbben továbbra sem elég tudatosan teszik. Ráadásul a magyarok túlnyomó része a betegségmegelőzés további formáit is mellőzi az életéből – mint az egészséges étkezés, vagy a szűrővizsgálatok. A vállalat arra szeretné felhívni a figyelmet, hogy csupán egy kis extra odafigyeléssel is nagyban hozzájárulhatnánk egészségünk megőrzéséhez.
A hidegebb évszakokban még fontosabbá válik a szervezetünk ellenállóképessége: ilyenkor minden hasznos segítség elkél, hogy a lehető legkevesebb megbetegedéssel vészeljük át a telet. Meglepő lehet, de már egy kis extra lépéssel, akarom mondani vitaminnal (ásványi anyaggal) is sokat tehetünk az egészségünkért.
Rendszeresen töltsük fel a raktárainkat!
A vitaminok önmagukban nem oldják meg az összes esetleges problémánkat, de jelentős mértékben hozzájárulnak ahhoz, hogy kevésbé legyünk kitéve a különféle megbetegedéseknek. A cég kutatásából az látszik, hogy sokan még ezt a kis apróságot sem teszik meg, vagy ha igen, akkor sem elég körültekintően. Bár 100-ból csupán egy olyan magyar van, aki egyáltalán nem szed vitaminokat, ugyanakkor a rendszeresség és a tudatosság továbbra sem jellemző ránk, hiszen mindössze a magyarok fele támogatja a szervezetét rendszeres vitaminszedéssel. Igaz, a lakosság harmada ősszel „rákapcsol”: a téli hidegre, az esős időre felkészítendő önmagát, betegségmegelőzés céljából 33% kezd el valamilyen kiegészítőt szedni. Sok fiatalt – legalábbis ilyen szempontból – teljesen hidegen hagyja a megelőzés: a Z-generáció tagjai közül minden 10. teljesen mellőzi a vitaminokat.
Bár összességében elmondható, hogy viszonylag sokan vannak, akik ugyan eltérő rendszerességgel, de használnak vitaminokat, sajnos azonban ezt kevesen teszik tudatosan. Jól jelzi ezt, hogy csak minden 2. magyar van tisztában azzal, hogy mely vitaminokat érdemes szedni ősszel.
Ezek az A, B, C, D, E vitaminok mindegyike, amelynek beviteléről érdemes gondoskodni. A megfelelő dózis és a megfelelő vitaminkombó összeállításában javasolt a háziorvos segítségét kérni, hogy a megfelelő, jó felszívódású készítményekkel valóban elérjük a „raktáraink feltöltését”.
Fontos annak is utánajárni, hogy a nap mely szakában érdemes bevenni az adott vitamint és arra is ügyelni kell, hogy mivel, illetve milyen élelmiszer vagy ital társaságában vesszük be őket. Az étrendkiegészítők kiválasztásánál minden esetben érdemes körültekintőnek lenni, a magyar szabályozás jelenleg nagyon megengedő, csak bejelentési kötelezettséggel bírnak a cégek a termékeiket illetően. Éppen ezért érdemes alaposan körüljárni nem csak azt, hogy mit, hanem azt is hogy milyet szedünk belőle.