Nincs jó sör jó víz nélkül!
A magyarok jelentős része a sört preferálja, a legfrissebb statisztikák szerint a nagykorú lakosság – átlagosan – évi 2,6 liter sört iszik meg, ami ugyan nem tűnik soknak, de mivel átlag, így csalóka. Hiszen egy 45-50 körüli felnőtt férfi akár egymaga képes hetente 2,8 liter sört is elfogyasztani. A sör legfőbb szezonja a nyár, ilyenkor nem csak a koreloszlásokban tér el a magyar lakosság fogyasztása, hanem szezonálisan meg is ugrik. Ami jól látszik, hogy éves szinten egyre inkább előtérbe kerülnek a hazai gyártású és az utóbbi években egyre kedveltebbek a magyar kézműves, egyedi ízvilágú, különleges sörök is.
A sörgyártás alapja a megfelelő minőségű víz, így nem véletlen, hogy a sörfőző üzemek mindig egy-egy forráshoz, folyó vagy patak mellé, esetleg gleccserre települtek. Ezeknek a söröknek egyértelműen a felhasznált természetes víz ásványianyag-összetétele határozta meg a jellegét, aromáját. Ma, az innovatív vízkezelő megoldások korában nem kell okvetlenül víz mellé települni, ha valaki sörfőzdét szeretne nyitni, ráadásul a különböző sörökhöz különböző vízminőséget is lehet ezekkel az eszközökkel biztosítani, A klasszikus nagy márkák esetén sokszor már a mennyiség miatt nem elegendő a karsztforrásokból kinyerhető víz mennyisége, így minden bizonnyal ott is szükség van pótlásra.
„Nálunk jelenleg 10 féle sör készül, fordított ozmózis eljárással készített, szűrt, kezelt víz felhasználásával” – kezdi Tóth Marcell, a székesfehérvári Hübris Sörfőzde főzőmestere. – „2018 óta működik a főzdénk, évi 480 000 liter erjesztő kapacitással, és jelenleg 1000 liter víz megy óránként keresztül a vízkezelő rendszeren. Ezzel az eljárással tisztítjuk a vizet, eltávolítjuk a klórt, és egyéb ásványi anyagokat, amelyre nincs szükségünk, gazdagítjuk viszont – a felhasználás célja szerint -különböző ásványi anyagokkal, amelyek az aromajelleget erősítik fel a söröknél.”
Ez a beltartalom segít egyensúlyban tartani a vizet, hogy ne legyen savas, vagy lúgos a sörhöz. Egy liter sör előállításához 3-4 liter vízre van szükség, ráadásul a vízkő, és a „sörkő” elkerülése érdekében a tartályokat is ezzel a fordított ozmózissal szűrt vízzel tudják hatékonyan tisztítani.
Az eljárás lényege, hogy nagynyomású szivattyúval a membránokon átpréseljük a vizet, a benne oldott sók fennmaradnak a szűrőn, és a sótalan, tisztított víz megy tovább a főzdébe. A víz elsőként egy aktív szénszűrőn halad át, itt szabadulnak meg a klórtól, utána jön a vízlágyítás és az így előkészített, nyers víz már alkalmas arra, hogy a fordított ozmózisos technológiát használó berendezés kezelje.
A BWT rendszere környezettudatos, hiszen a fordított ozmózis rendszer sajátosságából keletkező, magasabb só koncentrációjú, „hulladékvizet” egy másodlagos vízkezelő rendszer segítségével tovább szűri, amelyet így karbantartási, tisztítási célra fel lehet használni ezáltal csökkenthető a hulladékvíz mennyisége.
A fordított ozmózisos vízkezelő berendezéssel minden sörtípushoz helyben előállítható a kiváló minőségű, ízprofilban illeszkedő sörfőző víz. Az innováció jelentősége, hogy a főzdék helyszínének megválasztásával csökkenthető a gyártás során a szállítás mértéke, csökken a karbonlábnyom és garantált a teljes folyamat során a higiénikus, biztonságos vízhasználat. Napjainkban számos magyarországi mikrosörfőzdében megtalálhatók ezek a vízkezelő berendezések, azaz a sörkülönlegességek szinte már a küszöbünkön készülnek, csak nekünk kell eldönteni, hogy melyik helyben készített, különleges sört szeretnénk megkóstolni.