Pierogi ruskie – gluténmentes változat
A lengyel utunk egyik meghatározó pontja volt a pierogi workshop, amelynek során nem csak kóstolni lehetett, hanem készíteni is a töltött tésztabatyukat. Bár kóstolni nem tudtam, de a készítés jó lehetőséget adott, hogy megismerkedjek a tészta állagával, a töltelék jellegével, így itthon már sokkal egyszerűbben tudtam mentesíteni.
A pierogi ruskie (orosz pierogi) nevétől eltérően nem Oroszországból, hanem a mai Nyugat-Ukrajna területéről származik, amelyet régebben Ruténia néven ismertek. Ez a fogás hagyományosan a lengyel és az ukrán gasztronómiában gyökerezik, különösen a szegényebb vidékeken, ahol egyszerű, de laktató alapanyagokat, például burgonyát, túrót és hagymát használtak fel hozzá. Az étel az évszázadok során a lengyel konyha egyik jelképévé vált, ma is gyakran készítik ünnepi és családi alkalmakra is.
Pierogi ruskie (2 főre)
Töltelék:
1 közepes krumpli
3 ek. túró
1 kisebb fej vöröshagyma
1 ek. étolaj vagy zsír
A krumplit megpucolom, majd sós vízben puhára főzöm. A hagymát finomra vágom, olajon megdinsztelem, kis lángon hagyom karamellizálódni. A megfőtt krumplit összetöröm, majd a hagymás zsírral és a túróval elkeverem, hagyom hűlni.
Tészta:
1 L-es tojás
1 ek. tejföl
1 tk. zsír
Schar B liszt (amennyit a zsír-tejföl-tojás keverék felvesz)
A tojást egy közepes tálba felütöm, tejföllel és lágy zsírral elkeverem, majd annyi lisztet adok hozzá apránként, amennyivel rugalmas, de még picit lágy tésztát kapok (ami már egyáltalán nem ragad). A kész tésztát fóliába teszem, és a hűtőben pihentetem, minimum 20 percet.
Feltét:
20 dkg apró kockára vágott bacon vagy kolozsvári szalonna
2 ek. étolaj vagy zsír
1 nagy fej vöröshagyma
A hagymát apróra vágom. Egy nagy serpenyőben az olajon a szalonnát kis lángon dinsztelni kezdem, majd rádobom a hagymát és gyakori kevergetés mellett üvegesre párolom, majd picit hagyom karamellizálódni.
Egy lábasban enyhén sós vizet teszek fel forrni.
A tésztát nagyon finoman lisztezett felületen nyújtom, gyakorta forgatom közben, finoman alá-alálisztezek, de ha nem tapad, akkor inkább nem, majd egy vizespohárral köröket szaggatok belőle. A kör közepére egy teáskanál tölteléket biggyesztek, majd a tésztát félbe hajtom, a hajtás tetején összenyomom és így haladok a két széle felé. A kész pierogot finoman lisztezett tálra helyezem és haladok szépen sorban, amíg az összes tészta el nem fogy. A kész pierogokat a sós vízben nagyon rövid idő alatt készre főzöm, ahogy felúsznak, még hagyok nekik egy fél percet, majd szűrőkanállal átemelem a hagymás szalonnára, azzal elfogatom.
Találáskor a hagymás szalonnával és tejföllel kínálom.