Datolyaszilva – a spanyol kincs
A datolyaszilva a magyar piacokon az utóbbi 10 évben jelent meg. Bár a magyar éghajlaton is terem, jellemzően a mediterrán, meleg klímával rendelkező Spanyolország látja el Európa jelentős részét datolyaszilvával.
Honnan származik a datolyaszilva?
A kakit nagyjából 2000 évvel ezelőtt kezdték el Kínában termeszteni, majd Japánban is megjelent a 7. század környékén és hamar kedvelt és termesztett gyümölccsé vált. Koreában a 14. századtól van jelen, népszerűségét jól jelzi, hogy errefelé koreai mangóként is ismert. Amerika és Európa az 1800-as években kötött közelebbi ismeretséget vele és ma már jelentős termőterületei találhatók – többek között – Kelet-Spanyolországban.
A kaki a szépen, lassan hódította meg Európát, először dísznövényként tartották, valamint kemény, szépen megmunkálható fája is nagy értéket képviselt, majd idővel gyümölcse is a mediterrán gasztronómia részévé vált.
Az ébenszilva, mint a bor
Furcsa hasonlat, de ha egy fáról leszedett friss, érett kakiba harapnánk, azonnal értelmet nyerne ez a kijelentés. A hurma ugyanis igen gazdag tanninokban, amelyek sokban befolyásolják az élvezeti értékét. Szerencsére ezen viszonylag könnyű – akár nagyüzemi körülmények között is – segíteni, széndioxiddal kezelve ezek az oldható tanninok elillannak,és a gyümölcs fogyaszthatóvá válik.
Ha a saját kertünk terményeiről beszélünk, akkor érdemes alma, körte vagy banán mellé tenni egy száraz edénybe, amelyek nagyobb mennyiségű etilént bocsátanak ki magukból az érés során, ez is képes a datolyaszilva tannintartalmát megfelelően befolyásolni. Az érett és előkezelt datolyaszilva íze leginkább a mangóra vagy az érett barackra emlékeztet.
Hogyan együk a datolyaszilvát?
A kakit ehetjük frissen, nyersen, kevésbé éretten és éretten, ehetjük aszalt formában, főzve vagy sütve is. Az érett datolyaszilvát fogyaszthatjuk az almához hasonlóan, cikkekre vágva, de a lágy, szinte krémes gyümölcshúst akár ki is kanalazhatjuk a héjból.
Mivel pektintartalma igen magas, ezért a datolyaszilvából készíthetünk lekvárt, gyümölcssajtot, pudingot, erjeszthetünk belőle ecetet, de a kissé éretlen gyümölcsöt akár fermentálhatjuk is. Az érett gyümölcshús ideális zabkásákhoz, joghurtokhoz keverve, de tölteléke lehet számos süteménynek, pitének is, Amerikában előszeretettel fogyasztják ebben a formában.
Az ébenszilva nyersen (hámozva, kockázva) kerülhet friss salátákba, adhatjuk kompótokhoz és gyümölcssalátákhoz, készíthetünk vele mártást, különféle – vörös- és vadhúsok mellé kínált – fűszeres szószokat.
Beltartalma
A kaki rendkívül magas élelmi rosttartalommal rendelkezik, béta-karotinban, mangánban, vasban és rézben gazdag, a nyers datolyaszilvában még jelentősebb mennyiségű C-vitamin is található. Kalóriatartalma nem jelentős, 10 dkg kaki nagyjából 60-70 kalóriát tartalmaz.
Spanyol hódítók – a Rojo Brillante
A spanyol datyolaszilva ültetvények jelentős részét a Rojo Brillante teszi ki, amely az 1950-es évek közepén jött létre, spontán mutációként egy másik helyi fajtából, a Crystalline-ből. A helyi klimatikus és talajviszonyokhoz tökéletesen illeszkedő, világos narancsszínű, tojásdad gyümölcsök októbertől január végéig érnek, szezontól függően. Keressétek a boltok polcain a friss, édes spanyol datolyaszilvát, kóstoljátok meg nyersen, készítsetek vele salátát, tegyétek süteményekbe!
Ha a spanyol gyümölcsökről szeretnénk többet megtudni, akkor érdemes felkeresni a valenciai datolyaszilva-termesztők szövetségének oldalát.